Laminátové podlahy sa tešia veľkej obľube, sú známe svojou odolnosťou, cenovou výhodnosťou a jednoduchou inštaláciou. Pod jednoduchou inštaláciou myslíme plávajúci spôsob. Podlahu teda zákazník nelepí, ale zaklikáva vďaka klikovému systému perodrážky. Ten majú okrem laminátov aj kompozitné podlahy.
Plávajúca podlaha je rozumná voľba pre domácich majstrov a majiteľov domov, ktorých cieľom je modernizovať svoje obytné priestory vo vlastnej réžii. Jedným z kritických aspektov, na ktoré sa často zabúda, je smer, v ktorom je plávajúca podlaha položená. Pritom voľba nie je len o estetike, ale aj o maximalizácii funkčnej hodnoty miestnosti.

Prečo je smer dôležitý pri pokládke laminátovej a kompozitnej podlahy
Smer, v ktorom laminátovú alebo kompozitnú podlahu položíte, môže výrazne ovplyvniť celkový vzhľad miestnosti. A následný dojem z nej. Správne orientovaná laminátová podlaha môže vytvoriť ilúziu, vďaka ktorej sa priestor zdá byť väčší, dlhší alebo prívetivejší. Nejde len o vizuálnu príťažlivosť; smer môže ovplyvniť aj to, ako svetlo pôsobí na podlahu.
Začnime základnou teóriou - podlahové lamely sa pokladajú paralelne k dopadu svetla. Pozdĺžna hrana v tomto prípade prebieha v smere dopadu svetla. Ak máte v miestnosti viac okien, rozhodujúcim je to väčšie. Dôvodom je, že ak dopadá z okien svetlo na súbežne položené podlahové lamely, tieto vyzerajú dlhšie.
V praxi sa často stretávame s otázkami, či je možné položiť podlahu aj kolmo na dopad svetla. Vo väčšine prípadov áno, ak nepočítame úzke priestory, ktoré by obmedzili kvalitné položenie podlahy. Najčastejšie to riešia zákazníci s podlahou s drážkou po obvode. Niekedy totiž vie drážka byť vizuálne neatraktívna pri určitom smere, pričom druhý smer pokládky ju opticky vykresľuje lepšie.
Podlaha, ktorá vedie rovnobežne so zdrojmi svetla, môže zvýšiť jas a teplo priestoru. A tým prispieť k prirodzenejšej a prívetivejšej atmosfére. Podlaha, ktorá vedie kolmo na zdroj svetla, zase vytvára dojem útulna. To je vhodné pre veľké priestory, kde nepotrebujete riešiť optické rozšírenie.

Faktory, ktoré je potrebné zvážiť pred rozhodnutím o smere
Spôsob, akým prirodzené svetlo prúdi do miestnosti, môže zásadne ovplyvniť vzhľad laminátovej podlahy. Podlaha položená rovnobežne s hlavným zdrojom svetla môže vytvoriť harmonický vzhľad a zvýšiť pocitovo množstvo svetla v miestnosti.
Tiež tvar a veľkosť miestnosti. Orientácia podlahy môže pomôcť upraviť vnímané rozmery miestnosti. Napríklad položenie dosiek rovnobežne s najdlhšou stenou môže spôsobiť, že úzka miestnosť bude vyzerať širšia.
Do rozhodovania vstupuje aj plynulosť priestoru. Dobre zvážte rozloženie susedných miestností. Jednotný smer podlahy vo viacerých oblastiach môže vytvoriť pocit jednoty a plynulosti, vďaka čomu bude váš domov pôsobiť súdržnejšie.
Mohlo by vás zaujímať: Pozrime sa na porovnanie. Laminátová verzus vinylová podlaha – výhody a nevýhody
Na záver dodáme, že síce platí, že podlaha by sa mala klásť paralelne s dopadom svetla. Avšak pri dnešnej ponuke a rozmanitosti priestorov je každý prípad individuálny, a z technického hľadiska nepokazíte nič, ak položíte podlahu v rozpore s týmto zaužívaným pravidlom. Na konci dňa bývate v priestore práve vy. A dôležité je, ako sa budete cítiť a aký pocit budete mať z novej lamely.
Kupujete novú podlahu? Pripravili sme odpovede na 15 najčastejších otázok, ktoré riešia zákazníci pri kúpe novej podlahy.