Vybrať správnu podlahu nie je ľahká úloha, preto sme pozbierali 15 najčastejších otázok našich zákazníkov. Tie vám pomôžu pri výbere novej podlahy.
1. Ktorá podlaha je najlepšia?
Bohužiaľ, jednoznačná odpoveď neexistuje. Každý z nás má rôzne priority a predstavy, čo sa odráža aj vo výbere podlahovej krytiny. Čo však nie je tajomstvom je, že najpríjemnejšia na pocit je prírodná drevená podlaha. Najtrvácnejšia je vždy tá, ktorý má viac prímesi, čo ale nemusí automaticky znamenať vyššiu škodlivosť. Najvyššiu odolnosť teda získate laminátovou podlahu.
A čo kompozitná podlaha? Ide o kompromis medzi dvoma vyššie spomenutými - kompozitné podlahy sú príjemnejšie na chôdzu ako laminát a stále dosť odolné v porovnaní s drevom. Voľba najlepšej podlahy teda nie je univerzálna, a musí vyhovovať vašim preferenciám. Hľadáte viac odolnosť voči poškriabaniu? Siahnite po lamináte! Je pre vás prioritou komfort? Obzrite sa po drevenej alebo kompozitnej podlahe. V prípade kompozitu je nesmiernou výhodou fakt, že nájdete aj 100% vodeodolné kolekcie.
2. Čo znamená, keď jeden výrobca má niekoľko kolekcií podláh?
Keďže výrobcovia sa snažia uspokojiť každú skupinu zákazníkov, ponúkajú niekoľko kolekcii/radov podláh. Tieto podlahy sa môžu líšiť veľkosťou lamely, hrúbkou nášľapnej vrstvy, triedou záťaže či iným. A tiež, samozrejme, cenou. Výrobca dokonca môže vyrábať jednotlivé kolekcie v rôznych závodoch. Tým sa môže stať, že niektorí zákazníci tú istú značku podláh hodnotia negatívne, a iní zas pozitívne. V našom portfóliu máme podlahy predovšetkým od nemeckých výrobcov, vyrobené v Nemecku a Rakúsku.
V SOLIDWAY vyberáme podlahy do ponuky tak, ako by sme si ich volili priamo k sebe domov. Dbáme na certifikovaný pôvod, zdravotnú nezávadnosť a dodržiavanie správnych výrobných postupov u našich dodávateľov. V konečnom dôsledku to ocenia predovšetkým naši zákazníci, ktorým podlahy slúžia dlhé roky. Musíme si tiež uvedomiť, že veľmi lacná podlaha veľa muziky nenarobí.
3. Montáž podlahy – aký zvoliť smer pokládky?
Základné pravidlo je, že podlahové lamely sa pokladajú paralelne k dopadu svetla. Pozdĺžna hrana v tomto prípade prebieha v smere dopadu svetla. Ak je v miestnosti viac okien, tak sa orientujte podľa väčšieho okna. V prípade zvláštnych pôdorysov izieb je potrebné posúdiť smer pokládky podľa rozdelenia miestnosti. Ak dopadá z okien svetlo na súbežne položené podlahové lamely, tieto vyzerajú dlhšie, väčšie. To platí pre všetky plávajúce podlahy.
4. Mám soklové lišty spájať plastovými prvkami alebo zrezávať pod 45 stupňovým uhlom?
Soklové lišty sú neoddeliteľnou súčasťou komplexného riešenia podlahy. Sú dekoratívnym prvkom, ktorý zvýrazní miestnosť, prekrývajú dilatačnú medzeru, a za niektorými typmi sa môžu skryť káble a vodiče. Soklové lišty sa k stene buď lepia, privŕtavajú alebo montujú na tzv. úchyty.
Soklové lišty môžete spájať prvkami, ktoré musíte dokúpiť prvky a to: ukončenie pravé a ľavé, vnútorný a vonkajší roh a spájací prvok. Komu sa z estetických dôvodov spájanie prvkami nepáči, môže (drevené, kompozitné) lišty zrezať. Pre rezanie líšt do rohov použite pokosovú pílu.
5. Aký je rozdiel medzi montážou podlahy tzv. klik systémom a lepením?
Zaklikávanie podlahy alebo tzv. zámkový klik systém pokládky znamená, že lamely sa navzájom pri montáži do seba pevne zacvaknú. Spravidla nie je dôvod aplikovať medzi klikový spoj lepidlo. Takáto pokládka sa realizuje pri plávajúcich podlahách. Teda podlaha nie je s podkladom pevne spojená. Je v rámci podkladu voľná a pláva na ňom. Od toho je odvodený aj názov plávajúca podlaha. Častým omylom je, že plávajúca podlaha je automaticky laminátová. No v skutočnosti ako "plávačku" viete položiť aj drevenú alebo kompozitnú podlahu.
Lepenie podlahy je opačný systém od plávajúceho. Podlaha sa nalepí na podklad, a teda je pevne spojená s podkladom. Nie všetky podlahy sa môžu montovať plávajúcim spôsobom alebo lepením. Záleží od materiálu podlahy. Niektoré podlahy, ktoré majú klik systém (napríklad drevené) sa môžu pokladať plávajúcim spôsobom aj nalepiť na podklad. Vinylové podlahy na celoplošné lepenie nemajú klikový systém, lebo sú veľmi tenké. Preto sa musia na podklad lepiť.
6. Podľa čoho sa mám rozhodnúť, keď podlahy majú rovnakú záťažovú triedu?
Stanovenie záťažovej triedy je podmienené vykonaním testu, no tu musíme upozorniť, že záťažová trieda je pre rôzne kategórie odlišná. Zjednodušene - podmienky pre testovanie záťažovej triedy laminátu a kompozitnej podlahy sa líšia, preto naoko rovnako dosiahnutá trieda môže znamenať rozdiel v skutočnej odolnosti. Odporúčame zakúpiť si vzorku podlahy a otestovať jej odolnosť - môžete si otestovať pád kľúčov, vyliatie vody, škrabance, či vhodnosť dekoru do vášho domova.
7. Mám veľké francúzske okná, akú podlahu vybrať?
Teplotné výkyvy a ostrejšie slnečné žiarenie vie nejednu podlahu potrápiť, čo má za následok poškodenie funkčnosti a dizajnu. Určite treba hľadať rozmerovo stabilnú podlahu, ktorá odoláva vysokým teplotám a nepodlieha UV žiareniu, aby vám nevybledla. Tu môžeme odporučiť kompozitnú podlahu SPC značiek Parador, Afirmax alebo Gerflor. Podlaha, ktorú určite neodporúčame, je vinylová, nakoľko má vysokú rozťažnosť.
8. Aké nástroje použiť pri pokládke podlahy plávajúcim spôsobom? Musím si kúpiť originál náradie?
Už sme sa stretli s tým, že niektorí kutili si pomáhali pri doklepnutí a zacvaknutí spoja podlahy gumeným kladivom. Žiaľ, gumené kladivo vám môže poškodiť povrch podlahy a ostanú vám diery po kladive. Pokiaľ si z nejakého dôvodu nezaobstaráte montážne nástroje na pokládku podlahy, môžete odrezať kúsok z lamely alebo použiť nejakú prebytkovú časť. Kúsok lamely priložíte k druhej a doklepnete spoj.
9. Môžem položiť plávajúcu podlahu bez dilatačných medzier medzi miestnosťami?
Pri pokládke plávajúcim spôsobom podlaha stále pracuje, sťahuje a rozpína sa so zmenami teploty a vlhkosti okolia. Dilatačné medzery zabezpečujú podlahe miesto sa rozpínať, aby sa nevydula na nechcenom mieste. Pokládka bez dilatácie preto záleží od podlahového materiálu. V izbách alebo priestoroch štandardnej veľkosti by mala byť po obvode miestnosti vrátane vchodových dverí vždy dilatačná medzera medzi 10 mm – 15 mm. Aby sa zabezpečilo, že je správna veľkosť dilatačnej medzery, môžu sa pri montáži použiť dilatačné klinky. Po dokončení montáže sa klinky odstránia.
Dilatácia medzi miestnosťami - každý výrobca uvádza v návode montáže alebo technickom liste, aká môže byť maximálna pokládka podlahy bez dilatácie medzi miestnosťami. U laminátových podláh to býva zväčša veľkosť plochy 8 x 12 m. Kompozitné SPC podlahy môžete pokladať bez dilatácie do 20 x 20 m (400 m²). Upozorňujeme, že členitosť priestoru alebo zmeny klimatických podmienok výrazne zmenšujú maximálnu plochu dilatácie. Podlaha bez dilatácie medzi miestnosťami musí mať v každej miestnosti rovnaké podmienky. Podlaha nesmie prejsť plynule z miestnosti bez kúrenia do miestnosti s kúrením a naopak.
10. Počul som o praskaní a lámaní vinylu, môže sa to stať?
Pokládka vinylu si vyžaduje rovný podklad, aby sa podlaha neohýbala a nepraskala. Preto sa často nezaobídete bez nivelačného materiálu, ktorý vyrovnáva podlahu. Ak je povrch nerovný, chôdzou podlaha pruží a praská. Praskanie však platí aj v prípade nesprávne položenej laminátovej, kompozitnej alebo drevenej podlahy. Rovnako dôležitá ako samotný výber je aj správna pokládka podlahy plávajúcim spôsobom.
11. Ako to je so zárukou na podlahu?
Garancia a záruka sú často zamieňané pojmy. Základná záručná doba je podľa zákona štandardne 2 roky. Garancia je určité garantovanie vlastností, ktoré sa za dané obdobie užívaním podlahy nezmenia. Garancia je zvlášť pre podlahy položené v komerčných priestoroch, a zvlášť v domácnostiach. Garancia môže byť päťročná, ale aj doživotná. Dôležité je pri reklamácii, aby podlaha bola položená profesionálmi, ktorí za pokládku ručia. Ak si ju pokladáte sami, často tým záruka prepadá. Taktiež musia byť dodržané postupy podľa návodu na montáž, ako odporúčané lepidla, podložky pod podlahu, vyrovnanie podkladu, správne dilatácie či vlhkosť miestnosti.
12. Na čo slúži podložka pod podlahu, a kedy je potrebná?
Podložka pod podlahu je potrebná pri pokládke plávajúcim spôsobom. Plávajúca podlaha potrebuje medzi podkladom a samotnou podlahou určitú formu vankúša, aby mohla ľahko plávať. Taktiež, aby sa zabránilo poškodeniu v dôsledku trenia medzi podlahou a podkladom. Takto získa podlaha hladký povrch, na ktorom bude plávať.
13. Akú podlahu vybrať, keď mam podlahové kúrenie?
Ideálna podlaha na podlahové kúrenie je taká, ktorá ma najnižší tepelný odpor. Sú to podlahy s dobrou vodivosťou, pretože sa rýchlejšie zohrejú, poskytujú vyšší tepelný výkon a sú efektívnejšie pri prevádzke. Podľa normy sú na podlahové kúrenie vhodné všetky podlahy s tepelným odporom menším ako 0,15m²K/W. Ak hľadáte podlahu na podlahové kúrenie, vyfiltrovali sme pre vás len tie kolekcie, ktoré spĺňajú túto požiadavku - > nájdete ich tu.
14. Čím ošetrovať podlahu?
Keďže máme na trhu celkom široké spektrum podlahového materiálu, odporúčame si návod na pokládku. Návod by mal vždy obsahovať sekciu k starostlivosti o podlahu. Pokiaľ takýto návod nemáte, bližšie informácie vám poskytne predajca. Pri podlahách v našom portfóliu nájdete medzi odporúčaným príslušenstvom aj odporúčané čistiace prostriedky.
15. Čo robiť v prípade mechanického poškodenia podlahy?
Výrobcovia pri niektorých druhoch podlahy ponúkajú vo svojom sortimente opravné sady na opravu škrabancov a iného poškodenia podlahy. Nájdete v nich farebné voskové tyčinky, pomocou ktorých môžete namiešať svoj dekor podlahy, rôzne pera na retušovanie, či brúsne handričky.
Samozrejme, nie všetko sa da opraviť. Ľahšie sa opravujú laminátové podlahy, ťažšie to je už pri poškodení vinylových podláh. Pokiaľ máte podlahu položenú plávajúcim spôsobom, časť podlahy môžete rozobrať a danú poškodenú lamelu vymeniť.
Ak máte akékoľvek ďalšie otázky, neváhajte sa na nás obrátiť a radi vám ich zodpovieme.