Rady, návody, tipy a informácie. Spoločne vyriešime všetky problémy s podlahami.
O podlahách vieme takmer všetko.
Radi sa s vami podelíme o tieto znalosti. V našej poradni preto nájdete celú radu informácií, rád a praktických príkladov, ktoré vám pomôžu s výberom, nákupom a montážou správnych produktov.
Ak tu nenájdete odpoveď na svoju otázku radi vám poradíme osobne. Dohodnite s schôdzku u niektorého z našich partnerov, napíšte nám na info@solidway.sk alebo sa zastavte u niektorého z našich partnerov.
Slovník pojmov pri podlahách
Akustický hluk
Akustický hluk znamená hluk z okolia, miestnosti. Symbol akustická absorbcia zvuku znamená, že podlaha má vlastnosť utlmovať, pohlcovať hluk v miestnosti podľa EN ISO 354, čo samozrejme zvyšuje komfort bývania.
Antibakteriálna úprava
Špeciálna povrchová úprava, ktorá odpudzuje špinu, baktérie a zabraňuje ich šíreniu. Choroboplodné zárodky síce nemôžeme vidieť, ale všetci vieme, aké problémy môžu spôsobiť. Podlahy s antibakteriálnou úpravou sa odporúčajú najmä pre alergikov. Ak máte radi hygienickú čistotu a chcete zdravé bývanie, môže byť pre Vás tento parameter veľmi dôležitý.
Antistatické vlastnosti
Antistatická vlastnosť podlahy Vám zabezpečí pohodlie pri chôdzi, keď kráčate po podlahe nepocítite výboj – aj keby k výboju došlo. Antistatická úprava redukuje vznik trecej elektriny na osobách na < 2 kV a chráni tým pred mnohými výbojmi na kovových predmetoch, napr. pri dotyku s kľučkou dverí. A nakoľko sú pri tom aj menej priťahované nečistoty, dá sa podlaha omnoho ľahšie udržiavať čistá. Táto vlastnosť zvyšuje celkový komfort bývania.
Certifikáty
Blue Angel – ekologická pečať Tento certifikát ponúka výrobcom a predajcom preukázať ekologickosť svojich výrobkov. Der Blauer Engel je najstaršia ekologická značka na svete fungujúca cez 40 rokov. Pri kúpe produktu a služieb pod krídlami Der Blauer Engel si môžete byť istý kvalitou a zdravotnou nezávadnosťou pre seba i prírodu.
PEFC – Využívanie zdrojov len z udržateľného lesníctva Certifikát, ktorý je svetovo uznávaný a zložený z rôznych krajín sveta. PEFC – Programme for the Endorsement of Forest Certification – je systém certifikácie lesov vytvorený v Ženeve, Švajčiarsko. Prioritou a cieľom je zachovať materiály vo výrobe a zároveň ich vytvárať v určitom systéme, ktorý nebude mať dopad na náš ekosystém.
Dilatácia
Maximálna plocha bez dilatácie v priestore hovorí o montáži podlahy, ktorú môžete položiť bez prerušenia (dilatácie) a inštalácie prechodových profilov (líšt). Dilatačná medzera (špára) sa používa pri montáži podláh. Pri takejto pokládke podlaha stále pracuje. Preto je dôležité podlahe nechať priestor, aby sa mohla sťahovať a rozpínať bez toho, aby sa vydula na nechcenom mieste.
Drážky
Označenie: bez V drážky – podlaha nemá žiadnu drážku.
2V – v-drážka je len na 2 dlhších stranách lamely.
4V – v-drážka je na všetkých 4 stranách lamely – po celom jej obvode.
4V mini – v-drážka je na všetkých 4 stranách lamely – po celom jej obvode. Mini znamená, že je jemnejšia.
4V+1 – v-drážka je na všetkých 4 stranách lamely – po celom jej obvode + je ešte 1 extra drážka priečne stredom lamely, čím lamelu opticky predeľuje na 2 časti.
Farebná stálosť
Podlahovina spĺňa základné požiadavky na stálofarebnosť v súlade s EN ISO 105-B02 a EN 20105 – A02. Symbol farebnej stálosti hovorí o tom, že podlaha si zachová svoju pôvodnú farebnosť aj napriek vplyvu slnečného svetla.
Formáty podlahy
Jednotlivé lamely, z ktorých sa skladá podlaha môžu mať rôzny formát. Väčšinou sa ten istý formát v jednej miestnosti opakuje, aj keď to nemusí byť pravidlo. Najrozšírenejší formát je cca. 1290 x 198 mm a mnohí výrobcovia ho označujú CLASSIC, ako klasický formát.
Potom sú formáty zúžené tzv. NARROW, alebo predĺžené LONG, rozšírené WIDE alebo LARGE, extra rozšírené KING a pod. Každý výrobca má svoje vlastné názvy pre jednotlivé formáty a ťažko v tom hľadať nejaké súvislosti, dôležité sú vždy samotné rozmery.
Treba si uvedomiť, že špecifický formát neovplyvňuje len výsledný design podlahy, ale mnoho ďalších aspektov – výrobnú náročnosť, balenie, montážnu náročnosť, výslednú pevnosť podlahy a v neposlednej rade potom aj cenu podlahy.
Garancia verzus záruka pre domácnosti/komerčné priestory
Často zamieňané slová! Základná záručná doba je podľa zákona štandardne 2 roky. Garancia je určité garantovanie vlastností, ktoré sa za dané obdobie užívaním nezmenia. Garancia je zvlášť pre podlahy položené v komerčných priestoroch a zvlášť v domácnostiach.
Hrúbka podlahy
Z hrúbky podlahy vyplýva viacero vlastností, resp. kritérií použitia. Čím je podlaha hrubšia, tým je ako celok stabilnejšia, tuhšia a spoje – kliky jednotlivých lamiel sú menej namáhané, čím sa dosahuje dlhšia životnosť podlahy. Ďalším dôležitým aspektom je, že hrubšia podlaha je menej náročná na rovný podklad. Štandardná hrúbka laminátových podláh je 8 mm. Ostatné druhy majú rôzne hrúbky závislé na oblasti použitia a náročnosti priestoru.
Integrovaná podložka
Niektoré podlahy sa predávajú s integrovanou podložkou. To znamená, že podložka je už súčasťou podlahy a nie je potrebné ani vhodné, aby sa použila ďalšia podložka pri montáži. Pokiaľ Vaša podlaha nebola dodaná s integrovanou podložkou (teda nebola jej súčasťou), pravdepodobne budete potrebovať dokúpiť samostatnú podložku.
Podložka zabezpečuje ticho a teplo, a čo je dôležitejšie, zvyšuje životnosť Vašej novej podlahy. „Plávajúca podlaha“ nie je pribitá ani nalepená na podklad, preto potrebuje medzi podkladom a samotnou podlahou určitú formu vankúša, aby mohla ľahko plávať.
Taktiež, aby sa zabránilo poškodeniu v dôsledku trenia medzi podlahou a podkladom. Takto získa podlaha hladký povrch, na ktorom bude plávať.
Kročajový hluk a kročajová izolácia
Dupot, rázna chôdza, posúvanie stoličiek, chodenie, nárazy. Všetky tieto vplyvy sa odrážajú z podlahy do stavebnej konštrukcie. Hluk sa šíri konštrukciou aj do susedných miestností a tiež vzduchom. Niektoré podlahy samy o sebe môžu vytvárať dutý zvuk pri chôdzi. Najmä laminátové podlahy sú známe, že majú dutý zvuk. Toto všetko sa však dá dnes už eliminovať vhodným výberom podložky pod podlahu. Kročajová izolácia Vám eliminuje hluk. Kvalita kročajovej izolácie nezávisí od samotnej hrúbky, ale hlavne od dynamickej tuhosti. Čím je hodnota dynamickej tuhosti nižšia, tým je kročajová izolácia kvalitnejšia. Mnohé podlahy majú integrovanú práve korkovú podložku, ktorá výrazne zlepšuje akustiku v miestnosti.
Znižuje kročajový a akustický hluk Ak znázorňuje piktogram rezonanciu zvuku z oboch strán, je izolovaný hluk prenášaný podkladom do miestnosti pod Vami a rovnako znižuje odraz zvuku do miestnosti, kde sa nachádzate. Ak máte radi ticho a obávate sa, že by ste mohli vyrušovať susedov pod Vami, je tento parameter pre Vás dôležitý. Čím je väčšia hodnota decibelov, tým výraznejšie podložka/podlaha pohlcuje zvuk.
Odolnosť pri pohybe nábytku
Podľa normy EN 424 vyjadruje možné zmeny na povrchu, pri bežnom používaní nábytku. Majte na pamäti, že pri premiestňovaní tažších nábytkov je potrebné nábytok preniesť. Ťažší nábytok by pri presúvaní po podlahe zničil povrch podlahy a tým prídete o jej základné vlastnosti. Takto poškodený povrch môže byť problém opraviť a budete nútený vymeniť celú lamelu.
Odolnosť voči bodovému zaťaženiu
Symbol označuje zvýšenú odolnosť proti bodovému zaťaženiu podlahy podľa EN 433. Napríklad nábytkom a ďalšími ťažkými predmetmi, kedy môžu v podlahe vzniknúť odtlačky. Odolnosť pre pretlačením je rozdelená do viacerých úrovní. Aby ste predišli nežiadúcim preliačinám a odtlačkom odporúčame dodržiavať manuál pokládky výrobcu.
Odolnosť voči horiacej cigarete
Podľa EN 438-2 by podlaha mala byť odolná pred poškodením spôsobeným horiacou cigaretou. Miera odolnosti a poškodení je rozdelená do viacerých kategórií.
Odolnosť voči škvrnám
Norma EN 438-2 je zameraná na rôzne tekutiny, ktoré by mohli na podlahe zanechať škvrny a fľaky. Tekutiny sú rozdelené do rôznych kategórií a úrovní poškodenia, ktoré spôsobujú.
Odolnosť voči pretlačeniu a nárazu
Podľa normy EN 13329, Annex sa určuje odolnosť povrchu podlahy pri dlhodobom zaťažení a náraze. Rôzne úrovne odolnosti sa určujú veľkými písmenami napríklad F, H a pod.
Odolnosť voči rozpojeniu zámkov
Norma ISO 24334 určuje kvalitu a stabilitu spojov lamiel. Pevnosť spoja sa delí na krátku a dlhú stranu lamely a určuje sa v kilonewtonoch (kN).
Odolnosť voči vode
Veľmi populárne sa stávajú práve vodeodolné podlahy. Patria sem vinylové, kompozitné, ale aj laminátové podlahy. Výrobcovia ich rôzne označujú ako Aqua+, water-resistant, waterproof, 24H… Nie je však vodeodolosť ako vodeodolnosť. Treba si preveriť ako testovali vodeodolnosť podláh, a ktorý z daných výsledkov je pre vás postačujúci.
Podlahy môžu mať len zvýšenú vodeodolnú vlastnosť tým, že majú impregnované všetky hrany pre spoľahlivú ochranu proti napučaniu. Podlahy môžu mať špeciálnu nosnú dosku vhodnú do vlhkých miestností a odolný povrch. Tieto podlahy sú vhodné aj do kúpeľne a kuchyne.
Ochrana proti mikroškrabancom
Niektoré podlahové krytiny sa môžu pochváliť ochrannou nášľapnou vrstvou, ktorá chráni Vašu podlahu pred bežným opotrebovaním a mikroškrabancami.
Parozábrana
Ak pokladáte podlahu na poter (betónový podklad), alebo iný minerálny podklad je pre Vás priam nevyhnutná parozábrana. Parozábrana pomáha chrániť Vašu novú podlahu pred vlhkosťou. Je veľmi dôležité ju použiť, aby ste zabránili možnému poškodeniu v dôsledku vlhkosti uvoľňovanej z podkladu.
Parozábrana je v skutočnosti retardérom. Parozábrana je tenká fólia – PE fólia (parozábrana), ktorá zabráni prechodu akejkoľvek vlhkosti do podlahového jadra. Ak však inštalujete podlahu na drevo alebo na existujúcu podlahu, tzv. suchý podklad, parozábranu nepotrebujete.
Podlahové kúrenie
Tento symbol znamená, že podlaha môže byť inštalovaná v kombinácii s podlahovým kúrením. Pre efektívnosť a účinnosť je potrebné vedieť tepelný odpor podlahy.
Protišmykové triedy
Protišmykové triedy (R9 alebo R10) boli dosiahnuté vďaka špeciálne vyvinutej povrchovej štruktúre, ktorá vychádza z požiadaviek na podlahové krytiny na pracovisku a obchodných plochách, kde je vysoké riziko pošmyknutia. Kritéria protišmykovosti musia byť splnené aj pri mokrom povrchu podľa normy EN 14041. Protišmykovosť podlahy sa testuje v špeciálnych topánkach a presne stanovenou chôdzou sa začne prechádzať po naklonenej rovine podlahy. Pri zaznamenaní šmyknutia sa podľa percentuálneho naklonenia zaradí do danej skupiny.
Reakcia na oheň
Symbol označuje reakciu na horenie. Tento symbol je vždy doplnený stupňom horľavosti.
Trieda Efl – produkty schopné odolávať malému plameňu. Trieda Dfl – výrobky vyhovujúce kritériám pre triedu Efl a okrem toho schopné odolávať po určitú dobu pôsobenia tepelného toku. Kritický tepelný tok ≥ 3 kW / m².
Trieda Cfl – ako trieda Dfl, ale vyhovujúce prísnejším požiadavkám. Kritický tepelný tok ≥ 4,5 kW / m². Trieda Bfl – ako trieda Cfl, ale vyhovujúce prísnejším požiadavkám. Kritický tepelný tok ≥ 8 kW/m².
Trieda A2fl – vyhovuje, ak sa týka tepelného toku, rovnakým požiadavkám ako pre triedu Bfl. Okrem toho nebudú tieto výrobky za podmienok plne rozvinutého požiaru významne prispievať ku kalorickému zaťaženiu ani ďalšiemu rastu požiaru.
Trieda A1fl – výrobky nebudú prispievať k požiaru v žiadnom jeho štádiu, vrátane plne rozvinutého požiaru. Z tohto dôvodu sú automaticky považované za vyhovujúce všetkým požiadavkám pre všetky nižšej triedy.
Rozmerová stálosť podlahy
Schopnosť podlahy udržať svoju pôvodnú veľkosť a tvar. Odolnosť voči rozmerovým odchýlkam vzhľadom k účinkom vody, tepelným podmienkam na úrovni slnečného žiarenia.
Spôsoby pokládky
Plávajúci spôsob
Pokládka podlahy môže byť plávajúcim spôsobom, ktorý je veľmi obľúbený najmä domácimi kutilmi. Veľkou výhodou je jednoduchá pokládka, ktorá pozostáva zo zámkového systému. Podlahy sa akoby navzájom naklikajú. Taktiež pri pokládke plávajúcim spôsob je možnosť rozobratia, oprava aj výmena podlahy.
Celoplošné lepenie
Druhý spôsob pokládky je celoplošným lepením, kedy je potrebná už odborná montáž. Aj táto pokládka má svoje výhody. Nedochádza u nich k dilatáciám, sú trvanlivejšie, ešte viac dokážu tlmiť kročajový hluk a nedochádza u nich k vzniku škár ani k posunu lamiel.
Štruktúra povrchu
Štruktúra povrchu vytvára celkový dojem podlahy a zároveň zvýrazňuje daný dekor. Môže byť prírodná, lesklá, matná, štruktúra dreva, elegantná či drsnejšia kartáčová. Môže byť hlboká, ale aj hladká.
Tepelný odpor podlahy
Tepelný odpor je fyzikálna veličina, ktorá vyjadruje tepelnoizolačné vlastnosti materiálu. Je priamo závislá na hrúbke materiálu. Charakterizuje prestup tepla do miestnosti. Ak máte podlahové kúrenie potrebujete podlahu, ktorá prepustí čo najviac tepla. Nášľapná vrstva podlahy by preto mala izolovať, čo najmenej.
Čím menší je tepelný odpor podlahy, tým je podlahové kúrenie efektívnejšie. Aj pri podložke treba brať do úvahy, či je vhodná a teda kompatibilná s podlahovým kúrením. Tak ako aj Vaša podlaha, tak aj podložka má svoj tepelný odpor. Všeobecne platí tepelný odpor všetkých materiálov položených na podlahu s vykurovaním (parozábranná podložka, zvukoizolačná podložka, podlaha) nesmie prekročiť 0,15 m² K/W.
Trieda obsahu emisií
Označenie pochádza z Francúzska a testy sú zamerané na priamy vplyv plynných prchavých látok, ktoré v bežnom uzavretom prostredí vypúšťajú nežiadúce zložky z materiálov do ovzdušia. Limitné hodnoty tried emisií sa vzťahujú na celkový počet emisií prchavých organických zlúčenín (VOC) a tiež na hodnotenie 10 jednotlivých látok (v mg / m³). Základom testovania je norma ISO 16000. V Nemecku zákonom požadovaná metóda vychádza z Výboru pre hodnotenie stavebných výrobkov (AgBB) a Nemeckého inštitútu inžinierstva (DIBt).
Trieda oderu
AC1 a AC2 – podlahy určené pre malé a stredné užívanie obytných priestorov (spálňa)
AC3 – podlaha vhodná pre obytné priestory ako chodby, obývacie izby
AC4 -Podlaha pre všetky obytné priestory a stredne používané verejné priestranstvá (malé kancelárie, butiky, hotelové izby)
AC5 – podlaha pre všetky obytné priestory a frekventované verejné priestranstvá ako sú obchody.
Trieda záťaže
Pri podlahách by mala byť vždy uvedená záťažová trieda. Záťažová trieda určuje, do akých priestorov je podlahovina vhodná. Záťažové triedy sú rozdielne pre súkromné a komerčné účely. Každý druh podlahy má svoje vlastné pravidlá na určenie záťažovej triedy. Nie je možné porovnávať rovnakú záťažovú triedu pri rôznych typov podláh napr. Trieda záťaže 33 pri korkovej podlahe nie je to isté ako pri laminátovej.
Použitie v domácnosti
Trieda záťaže 21 (občasné užívanie) Vhodné pre obytné priestory s malým alebo občasným zaťažením. Spálňa, izba pre hostí.
Trieda záťaže 22 (normálne užívanie) Vhodné pre obytné priestory s bežným používaním ako obývačka, chodba, jedáleň.
Trieda záťaže 23 (intenzívne užívanie) Vhodné pre obytné priestory s intenzívnym používaním ako schodisko, kuchyňa, chodby.
Komerčné priestory
Trieda záťaže 31 (občasné užívanie) Vhodné pre komerčné priestory s malým alebo občasným používaním ako hotelové izby, malé kancelárske priestory alebo konferenčné miestnosti.
Trieda záťaže 32 (normálne užívanie) Vhodné pre komerčné priestory s trvalým používaním bez prezutia. Napríklad čakárne, kancelárie, ordinácie, obchody.
Trieda záťaže 33 (intenzívne užívanie) Vhodné pre komerčné – verejné priestory s intenzívnym používaním. Napríklad školské triedy, škôlky, obchodné domy, administratívne budovy, kancelárie, nemocnice.
Trieda záťaže 34 (veľmi vysoká záťaž) Vhodné pre komerčné – verejné priestory s veľmi intenzívnym používaním. Napríklad školské triedy, škôlky, obchodné domy, administratívne budovy, kancelárie, nemocnice.
Priemyselné priestory
Najnovšie zodpovedané otázky
Môžu sa laminátové podlahy klásť aj do kúpeľní?
Áno. V minulosti boli nosné dosky z MDF (drevovláknité dosky strednej hustoty) a HDF (vysokozhutnená drevovláknitá doska) háklivé na vodu, a do škár sa podľa možnosti nemala dostať voda. Vďaka novým technológiám zabraňujúce napučaniu ako aqua+ sú napučané hrany v dnešnej dobe minulosťou.