• Blog
  • Aktuality

Pozrime sa na porovnanie. Laminátová verzus vinylová podlaha – výhody a nevýhody

  • Aktuality
24. január 2024

Podlaha je povrch, po ktorom každý deň chodíte. A nielen chodíte. Postavíte na ňu svoj nábytok, hrajú sa na nej vaše deti a skoro všetko sa odohráva na vašej podlahe! A preto je jej správny výber nesmierne dôležitý. Pred samotným výberom by ste však mali vedieť, aký typ podlahy potrebujete, aké požiadavky máte pri výbere zohľadňovať, aby ste vedeli, čo vôbec máte na výber. Podlahu vyberajte podľa svojho srdca, uváženia, potrieb, očakávania. A v neposlednom rade podľa vášho rozpočtu.


Dnes už nájdete podlahu, ktorá vám pomôže žiť kvalitný život pod nohami a zároveň vám ušetrí aj nejaké to euro. Nezabúdajte však na jednu vec - niekedy sa do podlahy oplatí investovať. Z dlhodobého hľadiska vám to ušetrí náklady spojené s prerábkou v budúcnosti.

Podlaha, o ktorú sa nechcete starať

Veľmi časté kritérium pri výbere novej podlahy. Je však správne? My by sme sa mali starať, a mali chcieť starať o podlahu. Tak, ako by sme sa mali chcieť starať o naše vzťahy, rodinu, seba, tak i o náš interiér. Neexistuje na svete materiál, o ktorý sa netreba vôbec starať. Všetko má svoje pre a proti, a tak je to i s podlahovými materiálmi.

Nie každý si môže dovoliť, či chce, pravú drevenú podlahu. Medzi najvyhľadávanejšie a najvernejšie napodobeniny drevenej masívnej podlahy patria podlahy z kompozitu, vinylu alebo z laminátu. O tom, ktorá sa kde hodí, a aké sú ich vlastnosti, si povieme bližšie v tomto článku

Ako sa od seba odlišuje vinyl a laminát?

Vinylové podlahy delíme na lepené, plávajúce celovinylové a plávajúce na HDF nosiči. Všetky tri druhy sa skladajú z niekoľkých vrstiev – môžu nimi byť podkladová (dáva dobrú priľnavosť lepeným dielcom, u plávajúcich má ochrannú funkciu), nosná (určuje pevnosť lamiel), stabilizačná (znižuje teplotnú rozťažnosť), dekoračná (dáva podlahe jej autentický vzhľad), nášľapná a ochranná krycia vrstva (zaisťujú odolnosť a ľahkú údržbu).

Vinyl je vyrobený z PVC, ale nejde o klasické linoleum. Naopak, vinyl je dodávaný v lamelách. Je možné ho lepiť, alebo pokladať ako plávajúcu podlahu bez použitia lepidla. Vinyl na HDF môže mať na spodnej podkladovej vrstve už integrovanú podložku.

Laminátová podlaha sa tiež skladá z niekoľkých vrstiev, základom je nosná HDF doska (drevovláknitá doska lisovaná pod vysokým tlakom), na nej je spravidla papier s vybraným dekorom chránený priehľadnou vrstvou, takzvaný overlay. Posledná vrstva je protiťahová, ktorá vyrovnáva pnutie jednotlivých vrstiev lamely, a tiež tvorí čiastočnú ochranu proti vlhkosti.

Zloženie podláh od jednotlivých výrobcov sa tiež môže v malej miere líšiť. Laminátová podlaha sa pokladá vždy plávajúcim spôsobom, výnimkou môže byť lepenie na schody.

Obe podlahové krytiny sa snažia nejakým spôsobom napodobniť pôvodnú masívnu drevenú podlahu svojimi dekormi. Vinyl má o niečo nižší tepelný odpor ako laminát, a je aj o trochu teplejší pri chôdzi naboso. Spoločný pre vinyl aj laminát je široký výber dekorov imitujúcich buď drevo, alebo aj iné materiály ako je betón, kameň, či dlažba. Veľkou výhodou vinylu oproti laminátu je vyššia odolnosť voči vlhku.

Laminátová podlaha je na trhu dlhé roky. A za ten čas má pestrú škálu farieb a dekorov. Patrí medzi najdostupnejšie podlahové krytiny. Výhodou laminátových podláh je prepojenie na rôzne nábytky. V prípade firmy Egger, ktorá je výrobcom podláh aj nábytkových dosiek, môžete vziať rovnaký dekor podlahy, aký bude mať aj napríklad vaša kuchynská linka. Výhodou laminátovej podlahy je aj jej stálofarebnosť. Čiže ak sa rozhodnete po roku premiestniť skriňu, podlaha pod ňou bude rovnakej farby ako tá, po ktorej ste celý ten rok chodili.

Laminátová podlaha sa nehodí do vlhkých priestorov, lebo má malú odolnosť voči vode. No na trhu už existujú aj laminátové podlahy špeciálne určené pre náročné prostredie kúpeľne, ktoré majú povrchovú úpravu odolnú voči vode.

Oproti vinylovej podlahe je laminát stále prírodným materiálom. Dobrou správou je, že vinylové podlahy, ktoré k nám prichádzajú na trh sú už ekologické, bez ftalátov a rozpúšťadiel. Tak si to žiada trh. Žiaľ, aj tá cena mierne stúpa. No ak chcete, aby vaša podlaha bola teplejšia, tichšia a odolnejšia voči vode určite vyberajte z vinylových podláh.

Vinylová podlaha je momentálne moderným a veľmi vyhľadávaným materiálom podlahovej krytiny. Výhodu má najmä svoju elasticitu. To znamená, že chôdza je pohodlnejšia, mäkšia a môžete ju položiť aj do priestorov, kde je väčší kontakt s vlhkosťou a vodou. Lepený vinyl a celovinyl je oproti laminátu odolný voči vode a môžete ho kľudne položiť aj do kuchyne, chodby, kúpeľne, ale nie do sprchy. V tomto prípade by mal byť lepený, a nie montovaný plávajúcim spôsobom.

Odporúčame: Vyhnite sa porovnávaniu záťažovej triedy naprieč podlahám. Pokiaľ je záťažová trieda pri lamináte aj pri vinylovej podlahe rovnaká, napr. záťažová trieda 32, neznamená to, že sú rovnako oderuvzdorné. Sú to rozdielne materiály, a preto aj testy na záťažovú triedu prebiehajú rôzne. Ak by sme test na záťažovú triedu 32 laminátovej podlahy urobili na elastickej vinylovej, tak vinyl by testom neprešiel. Je to mäkší elastickejší materiál a je teda menej odolný voči mikroškrabancom.

Pri porovnávaní odolnosti voči oderu a mechanickému poškodeniu by bolo potrebné zamerať sa priamo na konkrétne podlahy. Kvalita sa totiž môže dosť líšiť v závislosti na rôznych povrchových úpravách a celkovom prevedení podlahy. Nevýhoda vinylu je, že hlbšie ryhy nejdú úplne opraviť.

Laminát je tvrdší, ale odolnejší. Podlahové kúrenie máte pri oboch, ale vinyl vedie rýchlosťou

Všeobecne sa ale dá povedať, že laminátová podlaha je tvrdšia podlahová krytina ako podlaha vinylová. S tvrdosťou sa spája aj vyššia hlučnosť. Nevýhodou je, že teda laminátová podlaha patrí medzi hlučnejšie podlahy. Tú možno u laminátu zmierniť vhodnou protihlukovou podložkouObe podlahy sú vhodné ako krytina na podlahové kúrenie, najmä vinyl lepený k podkladu.

Väčšina vinylových podláh je citlivá na veľké teplotné rozdiely, preto sa ich neodporúča pokladať na elektrické podlahové kúrenie a do priestorov, kde sa môžu na podlahe vyskytnúť teploty vyššie ako 28 ° C. Pozor na veľké okná na terasu, ktorými v lete dlho a pravidelne svieti dovnútra slnko, pretože slnečné lúče dokážu podlahu zahriať na teploty presahujúce 60 °C. Následkom toho vinyl mäkne, rozťahuje sa, stráca pevnosť a skracuje sa jeho životnosť. V tomto prípade odporúčame radšej kompozitné podlahy SPC.

Pri lepených vinylových podláh by sme mohli za určitú komplikáciu považovať nevyhnutný rovný podklad a použitie kvalitných montážnych materiálov spoločne s precíznym prevedením. Montáž lepeného vinylu patrí do rúk odborníka, pretože sa na ňom ukáže každá malá nerovnosť podkladu alebo pokladačské chyby.

Ceny vinylovej a laminátovej podlahy sa pohybujú v pomerne širokom rozmedzí. U oboch typov podláh je možné nájsť lacnejšie varianty za pár eur, tak aj podlahy, ktoré sa cenou vyrovnajú drevenej podlahe.

Kde je dobre pokladať vinylovú a laminátovú podlahu?

Vinylová podlaha má široké spektrum využitia do domácnosti i komerčných priestorov. Môžete ju položiť plávajúcim spôsobom alebo celoplošne lepiť, ak jej využitie bude vo frekventovanejších priestoroch. Materiál vinylovej podlahy do seba nevsiaka vodu, preto je možné ju položiť aj v priestoroch, kde môže na podlahu fŕkať voda. Pozor na vinyl s nosnou doskou HDF, ktorá by vo vlhkom prostredí mohla napučať.

Laminátová podlaha ma podobné široké spektrum využitia ako vinylová. Treba byť opatrnejší pri kontakte s vodou a v styku s vlhkosťou. Keďže laminátová podlaha má nosnú HDF dosku z drevitých vlákien, ktorá vodu do seba nasáva a podlaha by tak mohla napučať. Samozrejme záleží, aký stupeň záťaže vyberiete.

Lacnú a menej kvalitnú laminátovú podlahu neodporúčame do komerčných priestorov. Trh je zaplavený aj lacnými podlahami, ktorej kvalita nie je dobrá. Poraďte sa s podlahovým štúdiom a vyškoleným personálom. Určite spolu vyberiete podlahu podľa svojich kritérií a možnosti. V sekcii Profesionáli nájdete školených partnerov SOLIDWAY vo vašom okolí.

Populárne články

Pridajte sa do nášho newslettra a dostávajte pravidelnú dávku informácií o podlahách