• Blog
  • Aktuality

Plávajúca podlaha na podlahové kúrenie: Áno, avšak zvážte tieto faktory!

  • Aktuality
17. máj 2024

Je laminátová podlaha vhodná na podlahové vykurovanie? A obecne, hodia sa podlahy na podlahové vykurovanie? To sú časté otázky, ktoré riešite pred výberom a kúpou novej podlahy. Laminátové podlahy sú obľúbenou voľbou tých, ktorí hľadajú estetický vzhľad tvrdého dreva alebo kameňa bez nutnosti údržby. A tiež odolnosť.

Vďaka povrchovej úprave odolnej voči poškriabaniu a zvýšenej odolnosti voči vode a rozliatiu je laminát obzvlášť vhodný pre domácnosti s deťmi alebo domácimi zvieratami. Plávajúcim spôsobom viete ale položiť aj drevenú podlahu. Pri tej je podlahové kúrenie veľmi častou požiadavkou. Ako je to ale pri laminátoch?

Častou výtkou laminátových podláh je ich chladnosť v porovnaní napríklad s kompozitnými podlahami. Výmenou za to máte doma odolnejší produkt. Navyše, každému prirodzene napadne, či by bolo možné túto nevýhodu odstrániť podlahovým vykurovaním pod laminát. Je to dobrý nápad?

"Dajte si pozor na nábeh kúrenia aj hrúbku podlahy"

Spojenie podlahového vykurovania s laminátovou podlahou je možné realizovať, avšak nie vždy platí, že laminátová podlaha je vhodná na podlahové kúrenie. Pre porovnanie - v našej ponuke máme viac ako 554 podláh vhodných na podlahové kúrenie. Z nich je 139 laminátových. Zobrazíte si ich jednoducho vďaka filtru na ľavej strane eshopu.

A aj keď je väčšina podlahových krytín vhodná na použitie s podlahovým vykurovaním, oproti laminátom sú aj iné materiály, ktoré ponúkajú lepší prenos tepla. A lepšiu vodivosť, čo znamená najmä rýchlejší prestup tepla. Ak však neplánujete kúpiť napríklad kompozitné podlahy na podlahové kúrenie alebo vinyl, potom si viete vybrať aj z ponuky laminátov.

Pozrite si celú ponuku laminátových podláh značky PARADOR v zľavách až do -25%. Zobraziť ponuku.

Ich nižšia cena sa ale prejaví práve pri tepelnej vodivosti. Skrátene povedané - laminát nie je najefektívnejší materiál pre použitie s podlahovým vykurovaním. Preto pri podlahách sledujte parameter tepelného odporu, ktorý hovorí o tom, ako rýchlo dokáže prestúpiť teplo zo systému vykurovania.

Pri počítaní kalkulujte aj s podložkou a parozábranou

Pri počítaní a porovnávaní hodnôt ale myslite aj na to, že pod laminátovú podlahu niekedy musíte pridať podložku, ak nie je integrovaná. A pri minerálnych podlakladoch aj parozábranu - tá má tiež svoj tepelný odpor, čo sa vo finále spočíta.

Výrazným faktorom, ktorý niekedy poriadne potrápi novú podlahu, je maximálna teplota na povrchu podlahy. Tá nesmie presiahnuť 27°C. Preto si po nainštalovaní a postupnom nabiehaní podlahového kúrenie musíte postrážiť, aby teplota neprekračovala túto hranicu.

V opačnom prípade môžete plávajúcu podlahu nenávratne poškodiť. Pri prvom spustení podlahového vykurovania postupne zvyšujte teplotu o 5 stupňov za deň. A to až do bodu ideálneho nastavenia. Vždy sa riaďte pokynmi výrobcu z návodu!

Maximálna teplota, ktorú môžete vo väčšine prípadov spoľahlivo nastaviť, je práve do 27 stupňov. Ak už ste si zvolili laminátovú podlahu a chcete ju inštalovať na podlahové kúrenie, dobre si naštudujte pokyny výrobcu podlahy a zistite si u výrobcu podlahového kúrenia kompatibilitu so zvolenou podlahou.

Mohlo by vás zaujímať: Ktorým smerom položiť plávajúcu podlahu? Smer pokládky vie ovplyvniť nielen vzhľad

Ktorú plávajúcu podlahu vybrať?

Na našom trhu nie je veľa výrobcov, ktorí by ponúkali lamináty hrubšie ako 18 milimetrov. Ale práve táto hranica je stropom pre lamináty na podlahové kúrenie. Hrubšie laminátové dosky bránia prenosu tepla. A preto si na dosiahnutie optimálneho výkonu vyberte laminátovú podlahu maximálne do 18 milimetrov.

Z našej ponuky odporúčame pre podlahové kúrenie laminátové podlahy z kolekcií výrobcov Parador, Egger alebo KronoOriginal.


Populárne články

Pridajte sa do nášho newslettra a dostávajte pravidelnú dávku informácií o podlahách