Podlaha Herringbone vs Chevron: Aký je rozdiel a ako si vybrať?

  • Aktuality
27. jún 2024

Dve horúce novinky posledných rokov na trhu s podlahami - vzory Herringbone a Chevron. Zákazníci si ich často pletú, a keďže výber ideálneho vzoru podlahy je pre mnohých absolútnym základom, pozreli sme sa na tieto dve obľúbené možnosti uloženia podlahy. Aký je teda rozdiel medzi podlahou vo vzore Chevron a Herringbone (teda po slovensky rybia kosť, alebo stromček)?

Oba tvary majú historický význam a ponúkajú jedinečnú vizuálnu dynamiku, a je to práve pochopenie ich rozdielov, ktoré vám pomôže správne zvoliť. Vzory herringbone aj chevron sa datujú už niekoľko storočí dozadu, a zdobia paláce a sídla po celom svete. Rybia kosť, ľudovo aj "rybina", je u nás známejšia z posledných dekád, kedy sa klasické bukové alebo dubové parkety kládli práve do tohto vzoru.

Naproti tomu Chevron, ktorý sa objavuje v gréckej keramike či stredovekej heraldike, si získal popularitu na európskom výslní v 16. storočí. Toľko k histórii, a teraz si poďme predstaviť rozdiely.

Hlavné rozdiely medzi Chevron a Herringbone podlahou


Podlaha vo vzore rybej kosti

Podlaha v tvare rybej kosti (Herringbone) vzniká pomocou obdĺžnikových dosiek, položených v 90-stupňovom uhle k sebe. Toto usporiadanie vytvára dynamický a zároveň elegantný štrukturovaný vzor v danom smere. Vďaka nej sa aj menšie priestory zdajú byť väčšie. Tento vzor je obľúbený pre svoju asymetriu a dynamický vizuálny efekt. Podlaha vo vzore Chevron

Naopak, pri podlahe Chevron sa používajú dosky rezané pod uhlom, ktoré vytvárajú súvislý tvar písmena V. Keď sa tieto dosky spoja, vytvoria súvislý cikcakový vzor pripomínajúci smer šípok. Chevronové podlahy sú známe svojou symetriou a môžu dodať miestnosti pocit luxusu a rozľahlosti. Hodia sa teda najmä do väčších, pompéznejších priestorov.

Podlahy Chevron umožňujú úpravu uhla rezov dosiek, čím sa vytvárajú ostrejšie alebo plytšie tvary písmena V. V praxi ale výrobcovia stanovili uhol tak, aby bol čo najestetickejšie príjemný. Miešanie rôznych farebných dosiek alebo použitie zmiešaných drevín môže zvýšiť vizuálnu rozmanitosť podlahy.

Ako je to s náročnosťou inštalácie podláh Herringbone a Chevron?

Inštalácia podláh v tvare rybej kosti a chevronu si vyžaduje precíznosť, čo ich často predražuje oproti iným typom podláh. Chevron podlahy sú zvyčajne drahšie kvôli dodatočným rezom a potrebnej presnosti zarovnania. Výrobcovia ale vychádzajú v ústrety požiadavkám spotrebiteľov.

Preto oba vzory nájdete ako v originálnom drevenom prevedení, tak aj v laminátoch a kompozitoch. Častým javom je aj vytváranie dosiek so vzorom Chevron, čo urýchľuje inštaláciu. Tiež pre dopyt po lacnejších podlahách vznikli chevron lamináty, kde je vzor len nakreslený na dekoračnom papieri - pri prechode po podlahe rukou nevnímate rozdiely v jednotlivých doskách.

Ideálne riešenie, ak chcete mať doma chevron, ale rozpočet vám neumožňuje investovať do originálneho dreveného vzoru.

Ktorý vzor sa hodí k vášmu štýlu?

Ako to teda rozlúsknuť? Podlaha vo forme rybej kosti je ideálna, ak chcete dizajn, ktorý dodáva vizuálnu hĺbku a vďaka ktorému sa menšie priestory zdajú byť väčšie. Jej členitý striedavý vzor ponúka klasický, no zároveň moderný vzhľad. Poteší teda najmä ľudí, ktorí už v minulosti bývali v byte s klasickými drevenými parketami.

Pripomenieme, že preferencie zákazníkov ovplyvnili vývoj vzoru herringbone, a preto nájdeme podlahy vo vzore rybia kosť zvyčajne vo väčších lamelách ako boli pôvodné bukové parkety. A to je dôvod, prečo sa nemusíte báť, že by váš domov vyzeral "zastaralo".

Chevron podlaha je ideálna pre moderné a nadčasové interiéry, ktoré hľadajú elegantný, luxusný vzhľad, viac "učesaný" oproti Herringbone. Jej súvislý vzor v tvare písmena V vytvára pocit sofistikovanosti a rozľahlosti. Preto sa hodí do väčších, otvorených priestorov.

Ak chcete vidieť rozdiely na vlastné oči, navštívte niektorého z našich partnerov po celom Slovensku. Odborní predajcovia vám pomôžu preskúmať rôzne vzory a nájsť dokonalú podlahu pre váš domov. Dohodnite si konzultáciu na presný čas a zistite, že aj výber podlahy je zaujímavý zážitok.

Záverom dodáme, že nech už si vyberiete podlahu v tvare rybej kosti alebo Chevronu, v oboch prípadoch získate dodáte vášmu interiéru exkluzívny kúsok, ktorému už nebude nič chýbať. Elegantný, súvislý dizajn oboch vzorov ponúka nadčasovosť a premení každú miestnosť na vizuálne zaujímavý priestor. U nás odporúčame pre tieto vzory značky PARADOR a Gerflor Virtuo.


Populárne články

Pridajte sa do nášho newslettra a dostávajte pravidelnú dávku informácií o podlahách