5x podlaha do kuchyne a kúpeľne. Inšpirácie na podlahu

  • Inšpirácie
07. február 2024

Ak svoju kuchyňu využívate čo i len trochu, viete, že vaša kuchynská podlaha musí byť mimoriadne odolná. Je tiež dôležité, aby vaša podlaha v kuchyni nebola citlivá na rozliatie, vodu, škvrny a na všetko ostatné, čo na ňu život a človek hodí. Dobrá správa je, že si nemusíte vyberať len z dlaždíc.

Veríme, že v roku 2024 a aj v nasledujúcom desaťročí zaznamenáme prudký nárast nízkoúdržbových podláh, ako sú vodeodolné podlahy kompozitné, vinylové, či iné so špeciálnou úpravou odolnou voči vode. Prečítajte si, prečo je to tak. 

Prejdeme si jednotlivé kategórie podláh a rozpíšeme, aké rôzne podlahy v nich môžete nájsť. Výsledkom tohto článku bude, že sa naučíte správne vybrať podlahu do kuchyne a kúpeľne. Takú, ktorá vám bude slúžiť dlho.

Kompozitné podlahy

Vodeodolné kompozitné podlahy sú najrýchlejšie rastúcimi podlahami na trhu, najmä v kuchyniach, kúpeľniach a iných oblastiach náchylných na vodu. Sú kvalitné a trendy. Medzi najlepšie kompozitné podlahy patria:

  1. WPC (wood plastic composite) – vyrába sa na drevenom základe. Tu môžeme zaradiť kolekciu Modular One od Parador a dizajnové podlahy Egger Home GreenTec.

Nie sú síce 100% vodeodolné, ale sú naozaj odolné proti vlhkosti a bez obáv ich môžete pokladať do kuchyne, kúpeľne a vstupných hál. Záleží od vašich nárokov.  Modular One má impregnačnú vrstvu na hranách pred napučaním a odolá až 4hodiny stojatej vode. Egger GreenTec má schopnosť odolávať pôsobeniu vody až do 72 hodín.

Výhodou týchto podláh je, že sú vyrobené z prírodných drevitých vlákien, sú pocitovo teplé a na dotyk pripomínajú drevo. Sú teda 100% bez PVC a plastifikátorov. Neobsahujú ani vinyl. Navyše majú vstavanú protihlukovú korkovú podložku.

  1. SPC (solid polymer core) – vyrába sa na minerálnom základe

Tieto podlahy sú 100% odolné voči vode. Medzi obľúbené patri Kompozitná podlaha SPC od Parador a Afirmax BiClick floor.

Ich veľké plus je, že majú vysokú rozmerovú stabilitu bez ohľadu na úroveň slnečného žiarenia. Už žiadny strach pri francúzskych oknách. Podlahy sú vyvinuté s ohľadom na najmodernejšie dizajnové vychytávky ako sú otvorené priestranstvá a prepojené izby. Môžete ich pokladať bez dilatácie u BiClick floor až do 200 m2 a u SPC Parador až do 400 m2. Obe značky sa pýšia certifikátmi, že neobsahujú žiadne ftaláty ani škodlivé zmäkčovadlá.

Obe možnosti kompozitných podláh sú momentálne veľmi trendy a ich popularita rastie naozaj rýchlo.

  1. A čo dlaždice?

Dlaždice v kuchyni sú už roky základom kuchynských podláh. Sú známe tým, že sú odolné a ľahko sa čistia, čo je ideálne pre kuchyne, či kúpeľne. Vzhľad dlaždíc sa tiež za posledné roky posunul vpred a snažia sa byť viac trendy.

Avšak kompozitné podlahy ich pomaly začínajú vytláčať najmä kvôli zložitosti inštalácie dlažby, kde sa potom cena navršuje. Taktiež tvrdosť a chladný efekt dlažby nie je vítaná. Dlažba v kuchyni však nikdy úplne nevyjde z módy.

Laminátové a vinylové podlahy

S vylepšovaním technológie sa zlepšovali aj laminátové, či vinylové podlahy. Dnes vidíte ešte presvedčivejšie a autentickejšie dekory dreva a všetky súčasné trendy v dreve.

  1. Vinylová podlaha

Vinylové podlahy sú v prevedení celovinyl, alebo v kombinácii s HDF (pomleté drevo zlisované do platní).

Celovinylová podlaha patrí medzi najodolnejšie druhy podláh, je odolná voči vode aj voči agresívnym látkam ako psí moč. Aj pre dané vlastnosti je drahšia ako laminátová. Medzi kvalitné vinylové podlahy môžeme určite zaradiť značku Parador, ktorá má certifikáty kvality, nezávadnosti a bezpečnosti. Pri vinylových si treba dávať pozor na rovný povrch pri pokládke.

  1. Laminátové podlahy novej generácie

Laminát ako taký nie je moc vhodný do vlhkých miestnosti ani dosť odolný na kuchynské nástrahy. A teraz pozor! Vďaka technickým inováciám máme na trhu kvalitný vode odolný laminát! Sú to podlahy ideálne pre kuchyňe aj kúpeľne!

Medzi najznámejšie patrí laminátová podlaha Egger Home Aqua+ a čerstvá novinka laminátové podlahy Hydron z Nemecka, ktoré ešte len na Slovensko prichádzajú ako top produkt 2021. Obe podlahy sú obzvlášť odolné voči vode a majú zvýšenú vodeodolnosť nosnej dosky. Sú vhodné do kúpeľní, kuchýň a vstupných priestorov. Tieto laminátové podlahy otvárajú nové možnosti použitia. Napriek ich úžasným vlastnostiam je ich nosná doska vyrobená z prírodných drevných vlákien s prímesou látok, ktoré sú odolné voči vlhkosti a napučaniu.

Ešte 2 tipy od nás pre vás:

  1. Stavte na svetlé farby, prírodné materiály a svoj osobitý štýl ukážte v doplnkoch, ktoré môžete vymeniť, ak sa vám vkus po čase zmení.
  2. V kuchyni, kúpeľni a vstupnej hale by mala podlaha vydržať nielen naše kroky, no musí vedieť ustáť aj všetky vaše nástrahy. Napíšte si na papier, čo všetko očakávate od podlahy a poraďte sa s odborným personálom.

www.solidway.skvzorkovna@solidway.sk 041/285 81 37.

Populárne články

Pridajte sa do nášho newslettra a dostávajte pravidelnú dávku informácií o podlahách