Typ podlahy, ktorý si vyberiete pre detskú izbu, bude mať vplyv na celé prostredie. Pri malých deťoch musíte rátať s tým, že objavujú svet. To znamená, že na podlahe trávia väčšinu času. Hrajú sa, učia sa po nej chodiť a padať na ňu, búchajú s hračkami a padajú im z ruky rôzne predmety.

Pri výbere podlahy je dôležité brať do úvahy aj to, ako dlho budete podlahu potrebovať. Všeobecne platí, že ak sú vaše deti malé, podlaha, ktorú si teraz vyberiete sa môže považovať za dočasnú.

Tak akú zvoliť? Drevenú podlahu? Laminátovú podlahu? Koberec? Vinylovú podlahu? Korkovú podlahu? Kompozitnú podlahu? Zoznam je nekonečný.

Prečítajte si o niektorých možnostiach podláh vhodných pre deti a vlastností, ktoré musia rodičia zvážiť pred zakúpením podlahy do detskej izby.

 

1. Keď laminátovú podlahu, tak aj koberec

Laminát je materiál, ktorý je vhodný skôr pre staršie deti, ktoré na zemi netrávia už toľko času. Povrch laminátových podláh sa považuje za chladnejší.

Laminátové podlahy patria medzi lacnejšie alternatívy podláh do detskej izby. Pri pokládke sa používa zvukovo izolačná podložka, aby zvuk pri chôdzi nebol dutý. Všetky laminátové podlahy sa ešte stále považujú za menej kvalitné, čo je spôsobené aj ich nižšou a dostupnejšou cenou. No už aj laminátové podlahy sa delia na nižšie a vyššie, čo sa týka triedy kvality. Za top kvalitné laminátové podlahy sa považujú laminátové podlahy od výrobcu Parador, ktorý prichádza aj s novou radou Laminátu Hydron, obzvlášť odolný voči vode.  Taktiež slovenská značka laminátových podláh Solidstep vyrábaná v Nemecku patrí medzi podlahy, ktoré sú vysokohodnotené, čo sa týka kvality a ceny.

Keďže je laminát pocitovo chladnejší, pri malých deťoch určite odporúčame kombináciu laminátovej podlahy a koberca, ktorý ma v detskej izbe nezastupiteľné miesto.

2. Koberec

Koberec je tradičnou voľbou pre podlahy v detských izbách. Je to do veľkej miery spôsobené tým, že je teplý a mäkký a poskytuje bezpečné pristátie v prípade pádov. Navyše koberec dokáže tlmiť zvuky a dunenie. Koberec môže dočasne chrániť vašu podlahu, najmä v období, keď sú deti najaktívnejšie na podlahe s hračkami.

Neodporúčame však celoplošné koberce, ktoré sa ťažko čistia a často zachytávajú množstvo prachu. Na druhej strane, ak si zvolíte menšie koberce, tak ich vyčistíte oveľa rýchlejšie a dokonca ich môžete aj prať. O koberec sa treba starať, treba ho pravidelne vysávať a čistiť. Nevýhoda je tiež pri domácich zvieratách, ktoré môžu na koberci zanechávať chlpy alebo v prípade, že vaše dieťa je alergické na prach alebo srsť.

Máte podlahové kúrenie a bojíte sa, že koberec bude izolant pri prestupe tepla z podlahy? Dnes nájdete v špecifikáciách popisu koberca, či je alebo nie je koberec vhodný na podlahové kúrenie. Prestup tepla je určený pri kobercoch ich hustotou a hodnotou meranou v togoch. Hranica, ktorú by koberec s podlahou nemal presiahnúť pri efektívnom vykurovaní je 2,5 tog. To znamená žiadny hustý vlasový koberec ako plstené, či  polyuretánové nie sú vhodné. Taktiež záleží, či máte koberec na celú izbu alebo len časť.

 3. Korková podlaha, pre to najlepšie pohodlie a prostredie v detskej izbe

Korková podlaha je pomerne jedinečná voľba pre detskú izbu, ktorá nahradí aj koberec. Je mäkká, teplá a veľmi vhodná pre menšie deti.

Nohy v teple a žiadny hluk

Na rozdiel od koberca sú korkové podlahy antibakteriálne. Je to prírodná podlaha bez škodlivých látok. Povrch sa ľahko udržuje a má nízku náchylnosť voči nečistotám a vyblednutiu. Vďaka čomu je miestnosť čistejšia a prirodzene zdravšia.

Aj tu však existuje niekoľko nevýhod. Korok je veľmi mäkký, čo znamená, že sa dá pomerne ľahko poškodiť. Ak máte domáce zvieratá, najmä veľké psy, ich pazúry môžu zničiť povrch korkovej podlahy. Špicatý okraj detských hračiek z tvrdého plastu môže tiež poškodiť povrch podlahy. No ak plánujete korkovú podlahu ako dočasné riešenie do detskej izby, kým deti vyrastú, je to ta najlepšia voľba podlahy.

Za nás je TOP korková podlaha Egger Comfort, ktorá ponúka podlahu s moderným dizajnom od dreva, kameňa až po kreatívne vzory. Podlahy Egger Comfort sú držiteľom ekologické pečate Blue Angel –  pečať neškodnosti voči životnému prostrediu. Je chránená voči silnému UV žiareniu. A napriek prirodzeným korkovým vlastnostiam je podlaha Egger Comfort mimoriadne vhodná na podlahové kúrenie.

Hra naboso na korkovej podlahe bude pre vaše deti príjemná, tichá a teplá.

4. Vinylová podlaha

Vinyl je odolný a teplejší ako laminát. Vinylové podlahy predstavujú nízke náklady na údržbu, sú vysoko odolné proti zašpineniu a vode.

Nevýhodou vinylu je, že nie je úplne prírodný. Niektoré nekvalitné vinylové podlahy sú zlé pre životné prostredie. Pri jeho výrobe sa môžu vytvárať toxíny, ktoré sa ukladajú alebo uvoľňujú do atmosféry. Pri výbere si treba dať pozor na materiál, z ktorého je podlaha vyrobená a riadiť sa certifikátmi a ekologickými štandardami, ktoré by podlaha mala spĺňať.

Ak vinylovú podlahu, tak odporúčame výrobcu Parador, ktorý je kontrolovaný nezávislými inštitúciami v Nemecku a ohľadom emisií v interiéri spadá do triedy A+. Parador sa môže pochváliť certifikátmi, ktoré potvrdzujú kvalitu, nezávadnosť, bezpečnosť, a bezpečnosť od procesu výroby až po konečný produkt.

Podlahy vyzerajú prirodzene a majú vlastnosti, vďaka ktorým nemusíte riešiť skoro žiadnu údržbu.

Ak máte podlahové kúrenie, vinyl veľmi dobre zabezpečuje prestup tepla, preto je tiež vhodná kombinácia vinylovej podlahy a koberca, ktorý zabezpečí ešte útulnejší vzhľad detskej izby.

5. Prírodná drevená podlaha

Drevená podlaha je klasika, ktorou nič nepokazíte ani v detskej izbe. Bohužiaľ, prívlastok „prírodná“ zvyšuje jej cenu. Drevo vytvára teplé prostredie a taktiež je veľmi príjemne na chôdzu. Drevená podlaha tlmí detské pády a je priateľská k zdravej atmosfére izby.

Drevené podlahy sú pomerne odolné. Avšak s drsným zaobchádzaním ako ostré hroty hračiek, či pády kovovým autíčok sa škrabancom na podlahe neubránite. Ale na druhej strane drevené podlahy sa dajú obrúsiť a tak dať izbe nový štýl.

Drevené podlahy Parador majú navyše impregnáciu pre spoľahlivú ochranu proti napučaniu.

6. Kompozitná podlaha

Kompozitná podlaha je u náš ešte stále novým druhom podlahy. Skrýva v sebe výhody odolnosti voči vode, mikro-škrabancom a škvrnám. Zároveň sa ľahko čistí.

Do detskej izby si môžete vybrať kompozitnú podlahu na HDF nosnej doske od  Egger Home GreenTec alebo Modular One od Parador. Obe sú výrazne tiché podlahy s integrovanou korkovou podložkou, ktorá pohlcuje kročajový aj priestorový hluk a zvyšujú tak komfort pri chôdzi. Sú ekologické, vyrábané v Nemecku z prírodných vlákien dreva a majú protišmykovú triedu R10.

Druhou kompozitnou podlahou sú kompozitné podlahy s HD minerálnym jadrom ako SPC BiClick od značky Afirmax alebo SPC od Parador. Sú tiché a mäkké na dotyk. Neobsahujú žiadne ftaláty ani škodlivé zmäkčovadlá. S týmito podlahami môžete vytvoriť dokonalé prepojenie izieb, ktoré nemusíte predeľovať dilatáciami. Tieto podlahy sú ideálnou voľbou pre alergikov.

Každé z týchto riešení pre detské izby má svoje výhody a nevýhody z hľadiska pohodlia, trvanlivosti a možností prevedenia. Záleží už len od vašich priorít.