• Vážení zákazníci. Od 5. júna (pondelok) do 9. júna 2023 (piatok) bude z dôvodu sťahovania skladu pozastavené expedovanie aj možnosť osobného vyzdvihnutia objednaného tovaru. Prvá expedícia / vyzdvihnutie je naplánovaná na 12. júna 2023 (pondelok). Ospravedlňujeme sa Vám za obmedzenia. Zistiť viac >>

1. Montáž podlahy – aký zvoliť smer pokládky?

Základné pravidlo je: Podlahové lamely pokladajte paralelne k dopadu svetla, tzn. že pozdĺžna hrana prebieha v smere dopadu svetla. Ak je v miestnosti viac okien, tak sa orientujte podľa väčšieho okna. V prípade zvláštnych pôdorysov izieb je potrebné posúdiť smer pokládky podľa rozdelenia miestnosti.

Ak dopadá z okien svetlo na súbežne položené podlahové lamely vyzerajú dlhšie, väčšie. To platí pre všetky plávajúce podlahy.

2. Ktorá podlaha je najlepšia?

Bohužiaľ, jednoznačná odpoveď neexistuje. Každý z nás má rôzne priority a predstavy, čo sa odráža aj vo výbere podlahovej krytiny. Čo však nie je tajomstvom je, že najpríjemnejšia na pocit je prírodná podlaha drevená, korková. Najtrvácnejšia je vždy ta, čo ma viac neprírodných prímesi, no to neznamená, že sú zdraviu škodlivé. Naopak dnes sa kladie veľký dôraz na ekológiu a zdravie. Preto podlahy prechádzajú rôznymi testami a majú certifikáty na bezpečnosť.

3. Mám soklové lišty spájať plastovými prvkami alebo zrezávať pod 45 stupňovým uhlom?

Soklové lišty sú neoddeliteľnou súčasťou komplexného riešenia podlahy. Sú dekoratívnym prvkom, ktorý zvýrazní miestnosť, prekrývajú dilatačnú medzeru, a za niektorými typmi sa môžu skryť káble a vodiče.

Soklové lišty sa k stene buď lepia, privŕtavajú alebo montujú na tzv. úchyty.

Soklové lišty môžete spájať tzv. prvkami, nazývajú sa tiež tvarovky. Čiže musíte k lištám dokúpiť prvky a to: ukončenie pravé a ľavé, vnútorný a vonkajší roh a spájací prvok. Komu sa z estetických dôvodov spájanie prvkami nepáči, môže (drevené, kompozitné) lišty zrezať pomocou píli.  Pre rezanie líšt do rohov použite pokosovú pílu. Dajte pozor, nech pri rezaní dodržujete uhol 45°. Ak máte krivé steny a rohy nie sú pravouhlé odporúčame sa poradiť.

Naša rada: Pokiaľ sa rozhodnete soklové lišty zapilovať s použitím pokosovej píly nechajte to na odborníka.

4. Aký je rozdiel medzi montážou podlahy tzv.klik systémom a lepením?

Zaklikávanie podlahy alebo tzv. zámkový klik systém pokládky znamená, že lamely sa navzájom pri montáži do seba pevne zacvaknú. Spravidla nie je dôvod aplikovať medzi klikový spoj lepidlo. Takáto pokládka sa realizuje pri plávajúcich podlahách. Teda podlaha nie je s podkladom pevne spojená. Je v rámci podkladu voľná a pláva na ňom.

Lepenie podlahy je v podstate opačný systém od plávajúceho. Podlaha sa nalepí na podklad a teda je pevne spojené s podkladom.

Nie všetky podlahy sa môžu montovať plávajúcim spôsobom alebo lepením. Záleží od materiálu podlahy. Niektoré podlahy, ktoré majú klik systém ako napr. drevené sa môžu pokladať plávajúcim spôsobom, ale aj nalepiť na podklad. Vinylové podlahy na celoplošné lepenie nemajú klikový systém, lebo sú veľmi tenké a musia sa na podklad lepiť. Výhoda pri renováciách, no podklad musí byť rovný.

5. Podľa čoho sa mám rozhodnúť, keď podlahy majú rovnakú záťažovú triedu? Každá recenzia hovorí niečo iné o kvalite a odolnosti rovnakej značky podlahy?

Niektoré firmy poskytujú zakúpenie vzorky lamely, prípadne celú lamelu (parador.sk, egger-home.sk, solidway.sk). Pokiaľ váhate určite odporúčame kúpiť si vzorku podlahy, na ktorej si môžete otestovať pád kľúčov, vyliate vody, škrabance, či vhodnosť dekoru do vášho domova. Viac o triedach záťaže TU >>

6. Čím ošetrovať podlahu?

Keďže máme na trhu celkom široké spektrum podlahového materiálu odporúčame si prečítať návod na pokládku. Návod by mal vždy obsahovať starostlivosť o podlahu. Pokiaľ takýto návod nemáte, predajca podláh je povinný vám ho poskytnúť.

7. Mám veľké francúzske okná, akú podlahu vybrať?

Teplotné výkyvy a ostrejšie slnečné žiarenie vie nejednu podlahu potrápiť, čo má za následok poškodenie funkčnosti a dizajnu. Určite treba hľadať rozmerovo stabilnú podlahu, ktorá odoláva vysokým teplotám a nepodlieha UV žiareniu, aby vám nevybledla. Tu môžeme odporučiť kompozitnú podlahu SPC od Paradoru alebo Afirmax. Podlaha, ktorú určite neodporúčame je vinylová nakoľko má vysokú rozťažnosť.

8. Aké nástroje použiť pri pokládke podlahy plávajúcim spôsobom? Musím si kúpiť originál náradie?

Už sme sa stretli, že niektorí kutili si pomáhali pri doklepnutí a zacvaknutí spoja podlahy gumeným kladivom. Žiaľ, gumené kladivo vám môže poškodiť povrch podlahy a ostanú vám diery po kladive. Pokiaľ si z nejakého dôvodu nezaobstaráte montážne náradie na pokládku podlahy, môžete odrezať kúsok  z lamely alebo použiť nejakú prebytkovú časť. Kúsok lamely priložíte k druhej a doklepnete spoj.

9. Čo znamená, keď jeden výrobca má niekoľko radov/kolekcii podláh?

Keďže výrobcovia sa snažia uspokojiť každú skupinu zákazníkov ponúkajú niekoľko kolekcii/radov podláh. Tieto podlahy sa môžu líšiť veľkosťou lamely, hrúbkou nášľapnej vrstvy, triedou záťaže… a tým samozrejme aj cenou. Výrobca dokonca môže vyrábať jednotlivé kolekcie v rôznych závodoch. Tým sa môže stať, že niektorí zákazníci tú istú značku podláh hodnotia negatívne a iní zas pozitívne.  No musíme si tiež uvedomiť, že veľmi lacná podlaha, veľa muziky nenarobí.

10. Môžem dať plávajúcu podlahu bez dilatačných medzier medzi miestnosťami?

Pri pokládke plávajúcim spôsobom podlaha stále pracuje, sťahuje a rozpína sa so zmenami teploty a vlhkosti okolia. Dilatačné medzery zabezpečujú podlahe miesto sa rozpínať, aby sa nevydula na nechcenom mieste. Záleží od podlahového materiálu koľko a aké dilatačné medzery potrebujete.

Dilatácia po obvode:

V izbách alebo priestoroch štandardnej veľkosti by mala byť po obvode miestnosti vrátane vchodových dverí vždy dilatačná medzera medzi 10 mm – 15 mm. Aby sa zabezpečilo, že je správna veľkosť dilatačnej medzery, môžu sa pri montáži použiť dilatačné klinky. Po dokončení montáže sa klinky odstránia.

Dilatácia medzi miestnosťami:

Každý výrobca uvádza v návode montáže alebo technickom liste, aká môže byť maximálna pokládka podlahy bez dilatácie medzi miestnosťami. U klasických laminátových alebo vinylových podlahách to býva zväčša veľkosť plochy 8 x 12 m. Kompozitné SPC podlahy môžete pokladať bez dilatácie do 20 x 20 m (400 m²). Pri kompozitnej podlahe Afirmax je to do 200 m² . Ďalšou alternatívou sú Kompozitné podlahy Modular One, u ktorých môžete pokládku bez dilatácie medzi miestnosťami do max. 20 x 12 m (240 m²).

Podlaha bez dilatácie medzi miestnosťami musí mať v každej miestnosti rovnaké podmienky. Podlaha nesmie prejsť plynule z miestnosti bez kúrenia do miestnosti s kúrením a naopak. Pokiaľ nedodržíte návod na montáž podlahy v prípade reklamácie nebude uznaná.

11. Počul som o praskaní a lámaní vinylu, môže sa to stať?

Pokládka vinylu si vyžaduje rovný podklad, aby sa podlaha neohýbala a nepraskala. Preto sa často nezaobídete bez nivelačného materiálu, ktorý vyrovnáva podlahu. Ak je povrch nerovný chôdzou podlaha pruží a praská.

12. Ako to je so zárukou na podlahu?

Garancia verzus záruka sú často zamieňané pojmy. Základná záručná doba je podľa zákona štandardne 2 roky. Garancia je určité garantovanie vlastností, ktoré sa za dané obdobie užívaním podlahy nezmenia. Garancia je zvlášť pre podlahy položené v komerčných priestoroch a zvlášť v domácnostiach. Garancia môže byť 5 ročná, ale aj doživotná. Dôležité je pri reklamácii, aby podlaha bola položená profesionálmi, ktorý za pokládku ručia. Ak si ju pokladáte sami, často tým záruka prepadá. Taktiež musia byť dodržané postupy podľa návodu na montáž, ako odporúčané lepidla, podložky pod podlahu, či vlhkosť miestnosti.

13. Načo slúži podložka pod podlahu, a kedy je potrebná?

Podložka pod podlahu je potrebná pri pokládke plávajúcim spôsobom. „Plávajúca podlaha“ nie je pribitá ani nalepená na podklad, preto potrebuje medzi podkladom a samotnou podlahou určitú formu vankúša, aby mohla ľahko plávať. Taktiež, aby sa zabránilo poškodeniu v dôsledku trenia medzi podlahou a podkladom. Takto získa podlaha hladký povrch, na ktorom bude plávať.

14. Akú podlahu vybrať, keď mam podlahové kúrenie?

Ideálna podlaha na podlahové kúrenie je taká, ktorá ma najnižší tepelný odpor. Sú to podlahy s dobrou vodivosťou, pretože sa rýchlejšie zohrejú, poskytujú vyšší tepelný výkon a sú efektívnejšie pri prevádzke. Podľa normy sú na podlahové kúrenie vhodné všetky podlahy s tepelným odporom menším ako 0,15m²K/W.

15. Čo robiť v prípade mechanického poškodenia podlahy?

Výrobcovia pri niektorých druhoch podlahy ponúkajú vo svojom sortimente opravné sady na opravu škrabancov a iného poškodenia podlahy. V sadách sú zväčša farebné voskové tyčinky, kde môžete namiešať svoj dekor podlahy, rôzne pera na retušovanie, či brúsne handričky.

Samozrejme nie všetko sa da opraviť. Ľahšie sa opravujú laminátové podlahy, ťažšie to je už pri poškodení vinylových podláh. Pokiaľ máte podlahu položenú plávajúcim spôsobom tzv. zámkovým klikom. Časť podlahy môžete rozobrať a danú poškodenú lamelu vymeniť. Čo pri lepených podlahách nie je možné.