Ak ste sa rozhodli pre novú podlahu a začínate skúmať ponuky určite narazíte na názov kompozitné podlahy. Čo všetko tento pojem zahŕňa vám skúsime priblížiť a taktiež sa zorientovať v ponuke kompozitných podláh.

Kompozitná podlaha je v podstate podlaha, ktorej jadro HDF nie je len z jedného materiálu ako pri laminátovej, či vinylovej podlahe. Jadro podlahy je HDF doska, ktorá v sebe ukrýva zmes materiálu, aby uspokojila rôzne požiadavky zákazníka. Prírodná, ekologická a pritom vodeodolná. Možnosť pokládky bez dilatácie, teplotne stabilná, ale teplá a tichá. Toto všetko je možne dosiahnuť len zosúladením viacerých materiálov s rôznymi vlastnosťami do jedného celku, ktorým je kompozit.

Rôzne druhy kompozitných podláh

Výrobcovia podláh sa snažia namiešať a spojiť, čo najlepšie vlastnosti materiálov a pritom zachovať ekologický aspekt podlahy. Tým vznikli rôzne druhy kompozitných podláh.

Kompozitné podlahy SPC

SPC je zdokonalenie luxusných vinylových podláh s pevným jadrom.

Výroba SPC

SPC sú podlahy vyrobené na minerálnom základe. Stone Polymer Composite (SPC) – má vápencové jadro kombinované s PVC a stabilizátorom. Jadro tvorí približne 60-70% vápenec a 30% PVC.  Podlaha aj vďaka tomu odolná voči nárazom, poškriabaniu a je stabilná voči slnečnému žiareniu. Elastické jadro SPC je zakončené dekoratívnym a ochranným UV filmom, ktorý vytvára krásnu a pevnú podlahu.

Vlastnosti a použitie SPC

100% vodotesnosť, tepelná a zvuková izolácia, ekologická pevná podlaha, žiadne škodlivé emisie. Medzi tieto vlastnosti môžeme zaradiť kompozitné podlahy SPC PARADOR a AFIRMAX BiClick. Sú to vysoko kvalitné podlahy, ktoré naozaj vydržia.

Veľkou výhodou podlahy SPC je jej stabilita a trvácnosť na priamom svetle. Podlaha môže byť inštalovaná v slnečných miestnostiach, kde sú veľké francúzske okná od podlahy až po strop.

Taktiež ak nie ste fanúšikmi prechodových líšt, tu ich nebudete potrebovať. Kompozitné podlahy SPC môžete pokladať bez dilatácie medzi miestnosťami. Čo sa týka rozsahu, to sa mierne líši od výrobcov.

SPC podlaha od PARADOR má už vopred integrovanú podložky k podlahe hrubú 1 mm, tým poskytuje tlmenie hluku a zvyšuje pohodlie pri chôdzi po podlahe. Podlahy SPC sú obzvlášť vhodné na podlahové kúrenie vďaka svojmu nízkemu tepelnému odporu. To, že podložka je už súčasťou podlahy je pre podlahové kúrenie ešte výhodnejšie. Žiadnu ďalšiu podložku pod podlahu už nepotrebujete. Stačí len PE fólia- parozábrana na zabránenie úniku vlhkosti z podkladu do novej podlahy.

Podlaha je na dotyk príjemne teplá, dokonca teplejšia ako vinylová podlaha, čo oceníte najmä v chladnejších mesiacoch, kedy sa nekúri.

SPC podlahy: Podlahy kombinujú silu kameňa a krásu dreva.

Kompozitné podlahy s HDF na báze dreva

Podlahy, ktoré si chcú zachovať HDF jadro z prírodného dreva a napriek tomu ponúknuť výhody ako odolnosť voči vode, či pokládka bez dilatácie a mnoho ďalších.

Táto podlaha sa môže používať aj tam, kde doteraz bol preferovaný len vinyl alebo dlažba. Je tepelne stabilná a nestráca svoje vlastnosti, vďaka ktorým vynikne vo veľkých priestoroch a miestnostiach s francúzskymi oknami.

Medzi takéto podlahy môžeme zaradiť vysokokvalitné podlahy Parador Modular ONE. Majú povrch z polypropylénu, ktorý je odolný voči vysokým teplotám a jadro je špeciálne upravené s vysokou hustotou prírodných vlákien a ochranou proti vlhkosti.

Polypropylén (PP) sa používa sa v mnohých odvetviach vrátane potravinárstva, na výrobu mnohých hračiek, dojčenských fliaš, či kuchynského riadu. Je zdravotne nezávadný a jednoduchší na recyklovanie.

Podlaha sa považuje za veľmi kvalitnú odolnú prírodnú podlahu, ktorá spĺňa najvyššie štandardy v procese výroby aj v konečnom produkte. Je 100% prírodná bez ftalátov.

Miestnosť bez profilových líšt pri podlahe Modular ONE nie je žiadny problém až do plochy 240m2. Túto výhodu ocenia hlavne tí, ktorí majú radi otvorený priestor a chcú zachovať plynulosť pokladky. Podlaha navyšše už má vstavanú protihluková korkovú podložku.

Modular ONE: Pocitovo teplá a na dotyk pripomína drevo.

Medzi veľmi kvalitnú patrí aj podlaha H2O Floor, ktorá spája najlepšie vlastnosti podláh vyrobených na prírodnej báze s bežnými vodeodolnými podlahami. V nosnej doske podlahy H2O Floor sú prírodne materiály, ktoré sú vďaka špeciálnej technológii odolné voči vode.

H2O Floor neobsahuje PVC. Získala známy ekologický certifikát „Blue Angel“ a uznanie Kolínského Eko-inštitútu. H2O Floor má certifikát najvyššej kvality vzduchu A+.

Podlaha má antistatické vlastnosti a robustný povrch, ktorý chráni podlahu pred mikro-škrabancami. Má antibakteriálny povrch, ktorý nedáva baktériám žiadnu šanci rásť. Zklikávaci systém pokládky je veľmi jednoduchý a neobsahuje žiadne plastové časti.

H2O Floor: Podlaha, ktorá sa hodí všade.

Ďalšou veľmi obľúbenou prírodnou kompozitnou podlahou je EGGER GreenTec. Je to kompozitná podlaha, ktorá spĺňa najvyššie požiadavky medzinárodných noriem kvality na emisie v interiéri. Vďaka vodeodolnému povrchu nosnej doske s veľmi nízkou napučavosťou dokáže odolávať vode až 72 hodín. Z čoho je vyrobená kompozitná podlaha EGGER GreenTec >>

Podlaha je výrazne tichá vďaka integrovanej korkovej podložke, ktorá pohlcuje kročajový aj priestorový hluk a zvyšuje tak komfort pri chôdzi. Táto podlaha je ideálna na podlahové kúrenie pre svoj nízky tepelný odpor len 0,05 m2 K/W vrátane podložky.

EGGER GreeTec: Robusná a odolná proti mikro-škrabancom.

Cena kompozitnej podlahy

Cena kompozitných podláh sa líši, môže to byť spôsobené ekologickými certifikátmi, kvalitou materiálu, alebo spracovaním dekoračného papiera, ktorý dodáva podlahe dizajn pravej drevenej podlahe alebo dlaždíc.