Predstava dlhej a drahej renovácie podlahy asi nikoho neláka. Niekedy však stará podlaha môže dobre poslúžiť ako podklad pre novú, ale za určitých podmienok.

Pokládka na pôvodnú podlahu je rýchly spôsob, ako získať krásnu podlahu bez

 • dlhodobej a drahej renovácie
 • výrazného hluku
 • dráždivého prachu
 • obmedzenia rekonštruovaných priestorov
 • dodatočných nákladov kvôli potrebe najať odborníka

Základne pravidlá pri pokládke na pôvodnú podlahu

 1. Pôvodnou podlahou môže byť len dlažba, alebo pevne pripevnená podlaha (nalepená na podklad) ako staré drevené parkety, linoleum…
 2. Pôvodná podlaha musí byť rovná.

Ak je dlažba, či iná podlahová krytina rovná, tak je možné na ňu položiť novú plávajúcu podlahu. Ak sú nerovnosti väčšie ako 2 mm na m², sú 2 možnosti:
– odstrániť starú podlahu, a až potom riešiť pokládku novej
– vyrovnať pôvodnú podlahu

Vyrovnať podlahu môžete viacerými spôsobmi záleží aj od typu podlahy. Na minerálny podklad, čo je dlažba môžete vyliať samonivelačný poter alebo špáry vyspraviť opravnou hmotou. Pri drevených parketách môžete podlahu prebrúsiť, alebo vyrovnať pomocou OSB dosiek. O tom, ako ideálne vyrovnať podlahu, sa radšej informujte. V tomto prípade experimentovanie neodporúčame.

Mierne nerovnosti do 2 mm vám vyrovná aj vhodná podložka pod podlahu. Ak budete pokladať novú podlahu na dlaždice použite okrem podložky aj PE fóliu, ktorá zabráni úniku vlhkosti z podkladu do novej podlahy. No ak je stará podlaha z dreva PE-fólia sa nepoužíva. Podlaha musí dýchať.

 1. Pokládka na pôvodnú podlahu sa zväčša robí a odporúča plávajúcim spôsobom. 

Nakoľko pri lepení podlahy musí byť podklad, v našom prípade stará podlaha, 100% rovný. Taktiež pôvodná podlaha nemusí mať vhodný priľnavý podklad vhodný na lepenie. V naposlednom rade náklady na pokládku pri lepení sú vyššie.

 1. Podlahové kúrenie môže byť problém, ale nemusí!

Pokiaľ máte pod pôvodnou podlahou podlahové vykurovanie, ktoré používate, musíte si dať pri výbere novej podlahy pozor na tepelný odpor. Všetky vrstvy nad podlahovým kúrením by nemali mať tepelný odpor spolu väčší ako 0,15m²K/W. V tomto prípade je ideálne ak pôvodná podlaha je dlažba. Dlažba má najnižší tepelný odpor 0,01- 0,03m²K/W.

Taktiež si treba vybrať novú podlahu, ktorá ma nízky tepelný odpor. Medzi najlepšie možnosti patria kompozitné 0,02 – 0,06 m2K/W a až potom laminátové podlahy 0,07 – 0,09m²K/W. Samozrejme je to v rozmedzí, pretože záleží od hrúbky danej podlahy.

Akú podlahu môžete položiť na pôvodnú?

Vzhľadom na jednoduchosť a rýchlosť inštalácie sú určite ideálne kompozitné a laminátové podlahy. Náš rebríček vhodných TOP podláh:

Kompozitné podlahy:

Laminátové podlahy:

Tieto podlahy nevyžadujú lepenie, takže ich môžete položiť sami, bez pomoci špecialistu. Podlaha sa zaklikne zaklapávacím podlahovým systémom plávajúcim spôsobom. Podlahy sú trvanlivé, odolné voči poškodeniu a kompozitné podlahy aj voči vlhkosti. Vyzerajú elegantne a hodia sa do každého interiéru.

Aké výhody vám ponúkne kompozitná podlaha:

 1. Do každej miestnosti prináša teplo a útulnosť.
 2. Sú odolné voči vode – vhodné do priestorov vystavených častému kontaktu s vodou.
 3. Vyznačujú sa vysokou odolnosťou proti nárazu – preto budú perfektné aj do detskej izby.
 4. Sú tenké – ich maximálna hrúbka je Afirmax SPC 5 mm, Parador SPC 6 mm a EGGER GreenTec 7,5 mm. Vďaka tomu ich môžete pokladať na pôvodnú podlahu bez rizika výrazného zvýšenia podlahy.
 5. Vhodné pre podlahové vykurovanie
 6. Sú jednoducho krásne!

Aké výhody vám ponúkne laminátová podlaha:

 1. Vyznačuje sa naozaj pestrou škálou farieb a dekorov
 2. Sú vhodné na podlahové kúrenie, treba si však dať pozor na hrúbku podlahy, ktorá sa pohybuje od 7 mm do 12 mm. Čím hrubšia bude nová podlaha, tým horší bude prevod tepla a teda bude dochádzať k väčším stratám. Samozrejme tým, môžete zaplatiť aj viac za kúrenie.
 3. Laminát je klasika. Funkčný, praktický a odolný.

Nenechajte si ujsť príležitosť na osvieženie vášho domova. Čo je lepšie ako položiť novú trendovú podlahu? A navyše ušetriť svojej rodine únavný proces odstránenia pôvodnej podlahy. Ak nemáte dostatočnú trpezlivosť a skúsenosti na prípravu, ktoré predchádzajú pokládke podlahy, kontaktujte nás!