Laminátová podlaha patrí stále k najpopulárnejším druhom na našom trhu. Aktuálna povodňová situácia ale ukazuje, že v rizikových oblastiach môže byť lepšou voľbou 100% vodeodolná podlaha. S pribúdajúcimi otázkami o tom, ako zistiť, či je nutné vymeniť podlahu po záplavách, sme sa rozhodli spísať niekoľko tipov.
Aj samotné laminátové podlahy vedia odpustiť príležitostné rozliatie vody či vyliatie z kvetináča. Ak hovoríme o situácii, kedy je na podlahe v dôsledku záplav súvislá vrstva vody po dlhšiu dobu, tu už laminátové podlahy ťahajú za kratší koniec. A platí, že najlepším druhom je 100% vodeodolná kompozitná alebo vinylová podlaha, inštalovaná lepením.
Ako zistím, či musím vymeniť laminátovú podlahu po zatopení?
Na začiatok zlá správa - úplné zatopenie laminátovej podlahy je v drvivej väčšine prípadov predzvesťou toho, že ju budete musieť vymeniť. Laminátová podlaha je z prírodných materiálov, ktoré po krátkej expozícii množstvu vody nasajú objem. Proti trvanlivosti podláh z laminátu pri povodniach hrá tiež spôsob inštalácie. Podlaha pri súvislej vrstve vody skôr či neskôr zatečie v spojoch a začne ju absorbovať v podkladovej doske.
Aj keď pri povodniach sú priority iné než majetok a podlaha, po ich skončení je nutné riešiť vzniknutý stav. Ak budete ignorovať vodou poškodené laminátové podlahy, zarábate si na problém. Ich poškodenie sa nemusí prejaviť hneď - môže to trvať aj dlhšie, kým sa začnú ohýbať, vydúvať. V dôsledku toho ich ale ešte viac poškodíte.
Keď sa vám podarí vysušiť miestnosť po povodni, začnite tým, že demontujete soklové lišty. V dilatačnej medzere uvidíte, ako zle je na tom vaša podlaha aj s podložkou, a ako veľmi zatiekla. Na prvý pohľad sa môže zdať podlaha vysušená a takmer v poriadku, no pod ňou môže stále zostávať vlhkosť. Tá je problémom, pretože riskujete do budúcna pleseň a ohrozenie mikroklímy v miestnosti.
Vymeniť celú podlahu alebo len časť?
Často sa stáva, že sa problémy po zatopení prejavia len v malej časti miestnosti. Podlaha sa vyduje, ale len v jednom rohu. Ako postupovať vtedy? Odporúčame začať preskúmaním podlahy práve v tomto mieste, a postupne vybrať poškodené lamely. Následne sa uistite, že poškodenie nie je prítomné aj v okolitých lamelách.
Ideálne by bolo rozobrať podlahu a presvedčiť sa, že je samotný podklad stále suchý a nezávadný. Ak sú ale ostatné časti, ktoré neboli vytopené, v poriadku, môžete vymeniť časť podlahy lokálne. Vždy odstraňujte celú lamelu, aj keby bol poškodený len jej kúsok.
Pred inštaláciou nových lamiel dôsledne skontrolujte, či je podklad pod ňou v poriadku a nevykazuje známky plesní. V závislosti od časových možností nechajte podklad odkrytý a očistite ho, následne ošetrite dezinfekčným prostriedkom proti plesniam.
Prečo podklad ošetrovať? Zatečenie čistou vodou z vodovodu a počas záplav sa líši aj tým, že voda počas záplav nie je pitnou, a to zvyšuje riziko baktérií. Po takomto postupe môžete pokladať nové lamely. Tu platí viac ako inokedy, že pred inštaláciou je nutné dosky aklimatizovať na teplotu v miestnosti, v ktorej budú položené.
Dajú sa vodou poškodené laminátové podlahy opraviť?
Odpoveď znie, že áno, no poškodenie musí byť minimálne. Poškodené plávajúce podlahy po záplavách je nutné vymeniť. A to nielen z dôvodu nasledovného rizika poškodenia podlahy, ale aj pre hygienické a zdravotné riziká.
Lepšou voľbou v prípade lokalít s rizikom záplav sú 100% vodeodolné podlahy inštalované lepením. Ak je takáto podlaha kvalitne nainštalovaná, neprepustí vodu pod dlhšiu dobu a zvýši vám šancu, že po záplave nebudete musieť vymeniť kompletné podlahy.
Zatopené podlahy sú nepríjemnou záležitosťou, ktorá zaťažuje rozpočet a berie vám čas. V takejto situácii je malou útechou vedieť to, ako kvalitne položiť podlahu a do budúcna znížiť riziko výmeny po záplavách. Kvalitne položená podlaha, hoci aj laminátová, vám poskytne o niečo dlhší čas, kým prenikne voda do nosnej vrstvy a napučí.