Laminátová podlaha a kontakt s vodou: Znamená vždy poškodenie?

  • Aktuality
16. máj 2024

Predstavte si to - konečne sa nasťahujete do nového alebo zrekonštruovaného domova. Tešíte sa z novej laminátovej podlahy, keď tu zrazu sa prihodí menšia nehoda. S vodou.

Rozliata voda na laminátovej podlahe je jedným z častých problémov, a zákazníci sa oprávnene pýtajú, čo to znamená pre výdrž podlahy. Existujú aj iné zdroje vlhkosti, ktoré môžu ublížiť vašej úplne novej laminátovej podlahe?

Ak sa zamýšľate, ako ochrániť laminátovú podlahu pred vlhkosťou, postrážte si najmä tri rôzne zdroje vlhkosti. A tie prichádzajú v rôznych fázach inštalácie a užívania podlahy.
Description of image

Rôzne zdroje vlhkosti, rôzne opatrenia

Prvý potenciálny zdroj vlhkosti je nutné mať vyriešený už pred pokládkou - ide o správne položenie podlahy. Máte minerálny podklad pod podlahou? Potom musíte jednoznačne využiť parozábranu a dať ju pod podlahu. V opačnom prípade by sa mohlo stať, že z podkladu bude vlhkosť stúpať až k podlahe. A nevyhnutne ju zničí.

Na čo pamätať ako druhé? Ovzdušie. Určite dodržte podmienku výrobcov kvalitných podláh, a to nutnosť aklimatizácie na mieste pred samotnou pokládkou. Pri laminátových podlahách, ktoré sú kladené plávajúcim spôsobom, je totiž nutné nechať materiálu čas na prispôsobenie sa ovzdušiu, v ktorom bude podlaha položená a následne užívaná.

Už zo svojej prírodnej podstaty v podobe MDF alebo HDF podkladovej dosky sú laminátové podlahy náchylné na teplotné a vlhkostné zmeny v prostredí počas pokládky. Ak pokladáte podlahu v nevhodnom prostredí, ľahko sa stane, že vlhké prostredie dokáže saturovať materiál laminátu. A to vás dobehne neskôr, počas užívanie.

Ako je to s vyliatou vodou na laminátovej podlahe?

Tretí, najviditeľnejší potenciálny zdroj vlhkosti je samotná voda počas užívania. Odstreknuté kvapky z umývadla, vyliaty kvetináč alebo vytečená práčka. Najčastejšia otázka je - zničí sa laminátová podlaha, ak sa namočí? Nie je to nevyhnutnosť. Rýchlym zásahom a snahou eliminovať škodu môžete laminátovú podlahu zachrániť pred výrazným poškodením.

V závislosti od kvality podlahy a dĺžky expozície vode však môže aj krátke pôsobenie spôsobiť trvalé následky. Druhou otázkou je - dá sa opraviť napučaná laminátová podlaha? Ani tu vás nepotešíme - napučané dosky sa nevrátia do pôvodného tvaru. Preto je najlepším riešením výmena vodou zasiahnutých dosiek.

Tieto prípady sa týkajú situácií, kedy vám podlaha doslova zatečie. A nemáte ju práve najkvalitnejšiu. Niektorí výrobcovia pre podobné prípady ponúkajú ochranu a impregnáciu doskových hrán, ktoré spomalia proces prenikania vody do samotného jadra podlahy.

Ako prebieha testovanie podláh značky PARADOR

Dnes nie je výnimkou, že u kvalitných značiek ako Parador, Egger Home alebo KronoOriginal z Nemecka získate v podlahe vodoodolnosť, a to až do 48 hodín. Závisí to od kolekcie. Ale takáto vodoodolnosť vám dáva predsa len väčší pokoj na duši a istotu, že pri krátkom vystavení podlahy vode či štandardnom umývaní sa nemusíte obávať výrazných následkov.

Mohlo by vás zaujímať:
Novinka: PARADOR prichádza s laminátovou podlahou s vyššou odolnosťou voči vode

Ušetriť na začiatku alebo myslieť dlhodobo?

Ušetriť vždy nie je plusom. Práve na začiatku drahšia podlaha od kvalitného výrobcu vám do budúcna môže ušetriť výrazné výdavky. A čo ak, voda zatečie pri nechránenej a neimpregnovanej doske? Vznikne pod laminátovou podlahou pleseň?

Hoci je to individuálne, vo väčšine prípadov sa dá povedať, že áno. Pod zatečenou laminátovou podlahou sa pri pôsobení vody môže rýchlo vytvoriť pleseň.

Ak sa vám to už aj stane, je mimoriadne dôležité dôkladne vysušiť priestor a okamžite odstrániť všetky postihnuté dosky. Tým zabránite vzniku plesní. Ale ideálne je na toto myslieť už pri výbere podlahy a hľadať také podlahy, ktoré majú certifikáciu testovania vodoodolnosti do určitej úrovne. Ako prebieha takýto test?

Description of image

Testovanie podláh voči stojatej vode

Na podlahu sa štandardne položí menší valec bez dna tak, aby pokrýval spoje podlahy. Následne je do neho naliata stojatá voda, a práve jej pôsobenie s následným poškodením sa skúma.

Väčšina laminátových podláh v našej ponuke spĺňa prísne testy vodoodolnosti. V najvyšších kolekciách výrobcu KronoOriginal dostanete odolnosť až do 48 hodín striekajúcej vody. Napríkad výrobca Parador, prémiová nemecká značka, štandardne impregnuje všetky dosky laminátových podláh už takpovediac "v základe". 

Čo si odniesť z tohto článku? Predovšetkým vedomosť o tom, že riadenie a sledovanie vlhkosti je nevyhnutné na zachovanie dlhej životnosti vašej novej laminátovej podlahy. Uviedli sme vám tri potenciálne zdroje vlhkosti, ktoré môžete eliminovať správnym rozhodovaním a výberom materiálov. Vrátane samotnej podlahy a parozábrany.

Aj keď odstrekujúcej alebo rozliatej vode nikdy úplne nezabránite, zmiernenie rizika zabezpečí, aby vaša podlaha zostala vo vynikajúcom stave po celé roky.

Najlepšiu ochranu pred vlhkosťou dosiahnete správnym podkladom, odbornou montážou v súlade s návodom na pokládku a využitím kvalitnej laminátovej podlahy s certifikáciou vodoodolnosti do určitého počtu hodín.

Populárne články

Pridajte sa do nášho newslettra a dostávajte pravidelnú dávku informácií o podlahách