Myslíte si, že ste profesionál a že už o montáži podláh viete skoro všetko? Možno Vás prekvapí koľko zásadných vecí neviete, alebo ich robíte nesprávne.

Skutočne, aj skúsený majster dokáže byť občas zaskočený z toho, že robí niečo nesprávne, alebo zistí, že sa veci dajú robiť oveľa efektívnejšie a jednoduchšie. Práve o tom bolo nedávne školenie pre našich obchodných partnerov a montážnikov.

Aká je tá najistejšia cesta, aby montáž podlahy bola vykonaná správne?

Zveriť montáž do rúk odborníkom je jednoduchá rada, ale ktorý odborník je ten pravý? Naši obchodní partneri a montážnici sú pravidelne školení odborníkmi priamo z výroby. Posledné takéto školenie sme pripravili v spolupráci s firmou Egger, na ktorom nás školil Arne Wrede, hlavný reklamačný technik, ktorého možno poznáte z montážnych youtube videí tejto nemeckej spoločnosti.

Školenie s technikom z Eggeru

Tohtoročné školenie sa uskutočnilo v Žiline v príjemnom prostredí, za účasti bohatého publika. Školenie bolo zamerané na konkrétne teoretické aj praktické zručnosti. Reakcie ľudí boli občas prekvapené – inokedy nadšené, príčinou toho boli zaujímavé informácie.

 

Najdôležitejší je podklad. Sú rôzne typy podkladov (cementové, anhydridové, keramika, dlažba, kameň, rôzne OSB dosky, sadrokartónové dosky a pod.) a každý má svoje špecifiká. Na podlahárovi je, aby vedel každý podklad správne otestovať, zhodnotiť a prípadne upraviť pre pokládku. Všeobecne sú platné tieto zásady pri každom druhu podkladu: musí byť 1/ suchý, 2/ pevný, 3/ rovný, 4/ nedrolivý. Pri minerálnych pokladoch platí zásada – vždy použiť parozábranu (PE fóliu). Samozrejmosťou pri liatí nivelačky je jej oddiletovanie od božných stien. Príprava stavebných podkladov sa riadí normou DIN 18202, avšak pre pokládku každej podlahy sú smerodatné požiadavky dané výrobcom pre konkrétnu podlahu, ktoré sú evedené na vkladkovom liste v balíku každej podlahy. Usmevný bol jednoduchý, ale praktický test vlhkosti podkladu – keď nemáte k dispozícií vlhkomer. Nalepíte na podklad kusok parozábrany (teda PE fólie), oblepíte kraje páskou k podladu a počkáte 24 hod. či sa na fólií vyzráža nejaký kondenzát … ;-)

 

   

Egger a podlahové kúrenie: všetky podlahy Egger sú vhodné na podlahové kúrenie. Aké všeobecné zásady treba dodržiavať, čo treba spraviť pred inštaláciou, ako sušiť poter, ako testovať a za akých podmienok je vôbec možné použiť elektrické fóliové kúrenie? Všetky tieto informácie sú pre moderného podlahára nevyhnutné. Ideálne je, keď je podlahové kúrenie zaliaté do poteru. V poslednom čase sú dosť populárne elektrické vykurovacie rohože, ktoré sa kladú medzi podlahy a podlahové podložky. Egger odporúča elektrické fólie Fenix, ktorých komplatibilitu má dobre otestovanú. Upozorňujeme hlavne, aby príslušenstvo takéhoto vykurovacieho systému (káble, rozvodky, spojky) bolo zapracované do podkladu a nie do podložky, ako si to niektorí vedia občas – nesprávne uľahčiť. Dobrá rada – pred montážou podlahy si vyžiadajte protokol o spustení podlahového kúrenia, vyhnete sa tak komplikáciam, ktoré by mohli vzniknúť nesprávnou funkciou podlahového kúrenia.

Egger a schodiskové systémy „Stairs system“: Položiť podlahu na schody je výzvou pre nejedného majstra. Pre tento účel Egger ponúka skvelú alternatívu v podobe schodiskového systému, ktorý výrazne zjednodušuje tento typ montáže. Na školení sme sa dozvedeli, ako tento systém správne používať a keďže raz vidieť je viac ako 100 krát počuť, pozrite si toto montážne video:

Veľa zákazníkov túži zachovať v celom byte jednotný dekor. Často krát to však nie je možné, kvôli požiadavkám jednotlivých miestností. V kuchyni chce zákazník uprednostniť napríklad podlahy PRO Design s duálnou ochranou proti vlhkosti a do iných miestnosti teplú korkovú podlahu PRO Comfort či klasický Egger laminát. Pre splnenie takejto požiadavky, Egger vyvinul koncept OVERALL – tri rozdielne kategórie podláh a jeden vzhľad! Tieto tri typy podlád + schody, dokážete odteraz zachovať v rovnakých dekoroch, čím splníte očakávania najnáročnejších zákazníkov.

Výmena poškodenej lamely v strede miestnosti?

Žiaľ jedna z vecí, ktoré montážnici musia občas zvládnuť. Netreba sa však znepokojovať, nie je to nič extrémneho, šikovný montážnik so správnym Know-how si ľahko poradí. Odporúčame zákazníkom, aby si z kupovanej podlahy vždy odložili zopár lamiel – pre takýto prípad. Presný postup sme si ukázali na reálnej vzorke na školení, viac sa dozviete vo videu:

Klikové spoje „JUST CLIC“ a „UNI FIT“

Systém UNI fit je jednoduchý a podlaha je v miestach spojenia pri chôdzi stabilná. Demontovanie je tiež jednoduché a možné bez toho aby sme poškodili spoje. Ďalšou výhodou je možnosť práce viacerých pokladačov súčastne (až 40% úspora času) a veľmi dobrá presnosť v krátkom spoji. Odporúčame používať dorážací drevený blok, vďaka ktorému pri doklepávaní vznikajú v spoji jemné vybrácie a tým pádom plastové perko v kliku dobre zapadne na svoje miesto!

Systém JUST clic, tento inštalačný systém sa vyznačuje jednoduchou montážou a vysokou stabilitou celej podlahy. Podlahové lamely sa inštalujú po celých radách.

Celoplošné lepenie podláh

Lepenie je vhodné najmä pri inštalácii na veľkých plochách. Podlaha EGGER PRO Design je robustná a ideálna pre komerčné priestory. Pozrite si prosím video montážny návod, ako nalepiť podlahovú krytinu EGGER PRO Design.

 Systémové dekory

Systémové dekory ako napríklad kazetový, alebo rybinový vzor sa pokladajú bez ohľadu na línie vzoru. Dekory sú navrhnuté tak, aby sedeli a komplexne vytvárali zmysluplný a jednotný dojem aj pri náhodnom uložení lamiel, bez ohľadu na vzor dekoru.

Reklamácie a ich najčastejšie príčiny

Ako sa najlepšie vyhnúť reklamáciám? Ideálne je poznať ich príčiny a predchádzať im. Ponúkame vám prehľad najčastejších príčin:

  • Použitia nevhodnej podložky
  • Nevhodné alebo nedostatočné dilatácie
  • Nízka relatívna vlhkosť vzduchu < 40%
  • Rozdiely v lesku (napríklad zmiešanie dvoch odlišných šarží)
  • Farebné rozdiely (nemyslíme tie prirodzené samozrejme :))
  • Výškové rodiely na priečnych spojoch
  • Vstavaný, resp. ťažký nábytok (zabraňuje podlahe plávať)

 

Školenie na tejto úrovni odporúčame pre profesionálneho aj amatérskeho montážnika, pretože kde inde sa dá lepšie učiť, ak nie priamo od výrobcu. Informácie o ďalšom školení zistíte na info@solidway.sk

Ďakujeme všetkým zúčastneným za účasť a prajeme veľa úspešných montáži aj spokojných zákazníkov. :)