Či už vyberáte drevenú, laminátovú, vinylovú alebo kompozitnú podlahu, vždy je tu otázka prečo je daná podlaha v jednej predajni drahšia a v druhej lacnejšia. Na pohľad rovnako vyzerajúce, dokonca aj parametrami veľmi podobne, a predsa sa cena častokrát líši v desiatkach eur za m².
Pri produktoch, ktoré obsahujú drevo, či drevité zmesi
Spracovanie dreva
Pri produktoch, ktoré obsahujú drevo, či drevité zmesi môže byť rozdiel v spracovaní a kvalite dreva. V procese výroby je určite dôležité správne sušenie dreva, aby po montáži nedošlo k zmene povrchu, či k plesneniu.
Cenu dreva použitého na danú lamelu nikde nezistíte. Každá podlaha obsahuje rôzny pomer drevín a rôznu kvalitu, ktorá sa rovnako líši aj v cene za akú je daná drevina dostupná. Porovnávať cenu masívneho dreva, ktoré použijete na stôl alebo inú časť nábytku a dreva použitého vo výrobnom procese podláh nie je možné.
Odkiaľ pochádza drevo
Niektoré fabriky drevo nakupujú, iné majú vlastné zdroje. Firmy častokrát majú záujem o životné prostredie. Niektorým výrobcom podláh preto záleží na tom, aby drevo pochádzalo z ekologického hospodárstva. Riešia, aby okrem toho, aby bola podlaha bez ftalátov a zdravotne nezávadná ju bolo možné recyklovať. Časť odpadu sa môže opätovne využiť a časť môže ísť do elektrárne na biomasu. Samozrejme nie každý zákazník si je za tento proces ochotný priplatiť a podporiť filozofiu firmy.
Triedenie dreva
Ďalším dôležitým údajom pri dreve je triedenie dreva. Čím je drevo hladšie, čistejšie, tým je drahšie. Drevené podlahy, ktoré majú tzv. hrče a pukliny sú lacnejšie.
Kvalita spoja pri podlahách
Kvalitu spoja pri podlahách určených na pokládku plávajúcim spôsobom na prvý pohľad neodhadnete. A už vôbec nie, keď vidíte len vzorku vystavenú na predajni. Možno, keď už budete mať balík podlahy doma a všimnete si povylamované pierka tzv. klikového spoja zistíte, že je klik systém nekvalitný. V najhoršom prípade to môžete zistiť až po montáži, kedy sa vám spoje budú rozchádzať a teda nebudú dobre držať najmä v krátkych spojoch lamiel. Niektoré špecializované predajne s podlahami poskytujú zapožičanie celej lamely alebo kúpenie vzorky lamely, vtedy vám skúsený montážnik podláh vie už ohodnotiť kvalitu spoja.
Prečítajte si tiež >> Lepiť spoje plávajúcich podláh, keď majú tzv. klik systém?
Povrchová úprava- tlač dekoru podlahy a ochranná vrstva
Dekor je to prvé, čo vás na podlahe zaujme. Na prvý pohľad neviete odhadnúť, akú technológiu použili výrobcovia na aplikovanie vrstvy dekoru na lamelu. V niektorých prípadoch dekor vyzerá aj po rokoch rovnako, v iných môžete zistiť vo viac zaťažených miestach, že sa povrchová vrstva odlupuje a je teda nekvalitná.
Množstvo použitého materiálu
Množstvo použitého materiálu sa týka aj nášľapnej vrstvy. Čím hrubšia, tým kvalitnejšia podlaha. Toto je viditeľná, ale aj dostupná informácia v technickom liste. Horšie je to s množstvo použitého kvalitného materiálu v samotnom zložení lamely. Dnes sú veľmi populárne kompozitné podlahy, kde si firmy nechávajú pomer použitých materiálov ako tajomstvo výrobného procesu. Tu sa dá asi spoliehať len na recenzie alebo prestíž značky. Taktiež pri vinylových je veľmi dôležitá kvalita materiálu a najmä nezávadnosť.
Množstvo zakúpeného tovaru
Cena sa samozrejme môže odvíjať aj od množstva zakúpeného tovaru. Ak nakupujete väčšie množstvo, najmä špecializované predajne na podlahy, vám vedia urobiť lepšiu cenu.
Veľkosť lamely
V dnešnej dobe sú veľmi moderné širšie lamely podlahy. Takáto podlaha vdýchne vášmu domovu luxus. Váš interiér získa mimoriadne priestranný vzhľad. Pri veľkoformátovej lamele je však náročnejšia výroba. Čiže za väčší rozmer si priplatíte.
Prečítajte si tiež >> Akú podlahu vybrať do malej a veľkej miestnosti, alebo ako sa vyznať vo formátoch podlahy?
Integrovaná podložka
Niektoré podlahy majú už integrovanú podložku. To znamená, že nevzniknú ďalšie náklady na kúpu samostatnej podložky pod podlahu, ani pri montáži. Podložka môže byť korková, polymerová a iné. Toto je tiež rozdiel, ktorý vidíte na lamele voľným okom.
Prečítajte si tiež >> Podložky pod podlahu. Sú dôležité? Prečo?
Certifikáty
Výrobcovia podláh sa často prezentujú nezávadnosťou, ekologickosťou, vodeodolnosťou a inými dôležitými vlastnosťami podlahy. No pozor, niektoré to môžu uvádzať, ale nemajú na to žiadny overený dôkaz. Na dané veci sa robia testy a vystavujú pečate kvality a certifikáty. A samozrejme dané certifikáty niečo stoja a pretaví sa to do konečnej sumy podlahy. Otázka je či chcete mať istotu, že daná podlaha je bezpečná a všetky vlastnosti sú potvrdené certifikátom.
Prečítajte si tiež >> Najpoužívanejšie a najznámejšie certifikáty, ktoré sa objavujú pri podlahách
Čím sa teda riadiť pri kúpe podlahy?
Dôležité je si naozaj povedať, či ste ochotný si za kvalitu a benefity spojené s procesom výroby priplatiť alebo hľadáte lacnú podlahu. Taktiež, či uprednostňujete prírodnú podlahu, alebo si potrpíte na odolnejšiu. Správny predajca podláh by vám mal poskytnúť všetky dostupné informácie o podlahe. Žiaľ vo veľkých obchodných domoch, ktoré majú rôznorodý sortiment to nie je vždy možné. Majú síce relatívne veľký výber a otváracie hodiny cez víkend, no málo informácii o tom, čo vlastne predávajú. Odporúčame navštíviť špecializované predajne na podlahy, kde je odborne vyškolený personál zameraný len na podlahové krytiny prípadne podobný sortiment s tým spojený. Samozrejme starostlivosť o zákazníka a sprevádzanie nákupným procesov je tiež odlišná.
Prečítajte si tiež >> 15 najčastejších otázok, ktoré riešite pri kúpe nových podláh
Prečítajte si tiež >> Vyznáte sa v podlahách? Dlažba, drevo, laminát, vinyl, kameň a teraz aj kompozit?